| inatorul a întrebat:

Sa stau pe Real si sa iau nota mica la bac dar de trecere sau sa ma duc pe Uman si sa iau nota mare 8.50 plus (nu stiu ce sa fac sunt a 9 si acu am ocazia sa ma transfer)

14 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Dacă poți la uman, drum bun! Îți zic din experiență. E unul din regretele mele.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci pe viitor.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu aș rămâne pe Real ca să învăț ceva serios și să rămân cu ceva folositor în cap după liceu. Nu e mai ușor la Uman, adică e... dacă îți place să-ți pierzi timpul și să tocești fără scop.

| vali1985 a răspuns:

Cel mai bine mergi pe Uman.E mai lejer.Vei avea matematica, fizica si chimie doar 2 ani, apoi vei scapa de ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost repartizat la liceu de Real si m-am transferat la Uman Filologie ca sa dau bacalaureatul la Romana, Istorie si Filosofie. Eu te indemn sa te transferi la Uman.

| inatorul explică (pentru anonim_4396):

Sincer mie imi plac foarte mult istoria si geografia si din asta vreau la uman dar dintre romana si matematica matematica e mai accesibila pentru mine da oricum dau bac la romana pe orice profil si asa as vrea pe stiinte sociale ca fac mate pana in a 12 da putine licee au stiinte sociale si sunt accesibile ca medie am(8.38)(am stiinte sociale si la mine in liceu acu da e foarte slab top 20 cele mai proaste din Bucuresti si chiar nu se invata )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea
Ramai pe profil real, profilul ales nu iti influenteaza asa de mult nota de la bac, oriunde ai fi, daca vrei sa inveti, tot poti sa inveti
Tu zici ca iti este mai accesibila matematica, atunci de ce nu ramai pe real? Si eu ma descurc mult mai bine la matematica facand calcule, decat la romana memorand pagini peste pagini de comentarii si teorie literara, mie imi place sa gasesc o logica in tot, si asa sa invat mi usor, insa stiintele umaniste nu mi se par cele mai logice, mai mult trebuie invatate notiuni, si memorate pe derost, opinia mea e sa ramai pe real, ai mult mai multe sanse sa intri la orice facultate vrei tu, decat sa fii pe uman, si sa inveti toata materia 9-12 pentru a sustine o admitere
Crede ma, e mult mai bine pe real, plus ca ramai si cu mai multe cunostinte despre cum merg lucrurile pe pamantul asta daca renunti la facultate
Bafta la alegere: ))

| inatorul explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult ca ai raspuns.Nu te contrazic dar sincer biologie dupa clasa a 8 devine un amalgam de notiune complicate si la chimie nu mai zic si de asta zic ca uite spre exemplu sincer as putea sa scot un 9 la geografie si istorie si eu ziceam pe siinte sociale pentru ca faci matematica pana in clasa a 12 nu ca pe filo si daca ar fi sa dau la o facultate ce necesita matematica nu as incepe de la 0 eu vreau sa ma duc la academia de politie sa incerc macar alte planuri n-am pe viitor

| anonim_4396 a răspuns (pentru inatorul):

Biologia poti sa o inveti destul de usor, cel putin eu asa am reusit, iar cu materia explicatoare de molecule(chimie) nu m-am impacat si nici nu o fac, insa in a 10 si a 11 faci chimie organica, se bazeaza cel mai mult pe metode de denumire si recunoastere, nu e mare lucru
Poti sa faci cum crezi tu, daca crezi ca o sa iei o nota mai mare la examenul la alegere de la uman decat de la real poti sa te transferi, insa eu consider ca iti ofera mai multe posibilitati un profil real, pana la urma trebuie doar sa inveti, la academie poti sa dai si de la tehnic daca vrei, doar sa poti trece probele si examenele: ))
Sper ca am ajutat cumva

| inatorul explică (pentru anonim_4396):

Sunt pe mecanica viata grea cu practica orice ce as face tot ma transfer la alt profil unul teoretic si nu invat nici nimic si suntem si discriminati de profesorii dadandune note mici(si da am multi in clasa care sunt pe langa cu toate materiile, dar nu mi-se pare corect sa ne bage pe toti in acceasi uala) orice ce as face tot ma transfer la alt profil unul teoretic

| anonim_4396 a răspuns (pentru inatorul):

Profesionala e o alegere destul de buna daca vrei sa iti planuiesti un viitor imediat, daca mi-ar placea, nu m as transfera de acolo, plus ca e si bine platita meseria
Discriminarea profesorilor nu ai cum sa o combati, daca te iau de rau, o cam tin asa
Uite o poveste
La primul test din a 9 a la bio, am luat 4, restul colegilor de la 7-8 in sus, doamna m-a luat de rau atunci, insa mai tarziu si a dat seama ca a fost doar o nota si eu de fapt chiar invat, insa nici acum nu o am la suflet pentru astalaughing cel mai idiot lucru ca profesor sa caracterizezi un elev dupa prima nota luata de la tine
Revenind la tine, singura ta solutie e sa fii mai activ, si sa demonstrezi ca inveti bine, pana ce profesorii o sa te ia deoparte din oala oarecum

| inatorul explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt la profesionala sunt la filiera tehnologic-tehnic-mecanca (filiera tehnologica are 2 profile tehnic:electric, constructii, mecanica si serivicii:economic, comert, turismla) la care fac 4 clase si dau bacul chestia cu preactica e ca la orice profil tehnologic faci practica intr-un fel SI NU INVAT NIMIC LEGAT DE MECANICA MA PUNE SA PILESC O BUCATA DE FIER CU PILA CA PE VREMEA LU DECEBAL SI NU INVAT NIMIC DESPRE MASINI AUTO! (si nu exista mecanica auto la liceu decat la profesionala) exista la liceu decat mecanica "generala" la care inveti diverse chestii care sunt invechite daca faceam liceul acum 30 de ani ma ajutau dar acum sunt nefolositoare si vorbesc serios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru inatorul):

Faci eventual o facultate de specialitate, si o sa faci mai multa practica acolo, nu trebuie sa iti faci griji ca de lucru gasesti: ))

| yooshi a răspuns:

Daca asta iti doresti, urmeaza-ti inima, doar tu stii ce vrei sa faci, liceul oricum nu conteaza atat de mult, conteaza sa iei bacul si sa te dezvolti tu ca persoana.