| MGBR a întrebat:

Am o intrebare la care inca nu am gasit un raspuns. Daca nu fac liceul militar, ci termin un liceu tehnic, pe profil Electronica-Automatizari, mai departe pot sa merg la academia militara? De exemplu mi-ar placea la academia militara fortele terestre de la Sibiu, insa nu stiu daca am vreo sansa acolo fara liceu militar.
Daca se poate care este procedura? Eu bacul o sa-l dau din Fizica, Matematica si Romana.
Din cate am auzit eu nu pot merge la academia militara fara liceu militar. Vreau un raspuns sigur, mersi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa candidezi pentru orice Academie Militara, indiferent ce liceu si profil ai terminat, totul este sa ai bacalaureatul si sa indeplinesti criteriile cerute pentru a candida. Pentru admitere se sustine un examen. Vezi orientativ conditiile pe site-ul oficial al Academiei, in Admiterea 2018 si apoi in Admiterea 2019, va aparea prin ianuarie-februarie 2019. De asemenea te poti interesa si la Centrul Militar din judetul tau.