| dikaaa a întrebat:

Salut,am o problema grava, tatal meu ma obliga sa fac un sport dar mie nu imi place de nici un fel, de 4 ani ma tot duc de gura lui,dar m-am saturat,nu mai rezist,vreau sa fiu liber,nu vrea sa ma delase,ma ameninta ca daca nu ma duc nu mai imi da nici un ban nici o pofta nimic.
Cum fac sa scap,mama si bunica, mai mult bunica ma sustin, mama asa si asa.
Vreau sa ma ajutati sa ma delas de acel sport/
Multumesc

8 răspunsuri:
| jeek0 a răspuns:

Vb cu el. apuca-te de alt sport. batranii uneori nu inteleg ca e vb de viata copiilor lor nu a lor. trebuie sa stii sa indrumi pe cineva in viata nu sa il obligi sa o apuce pe un drum. e diferenta. performanta vine din pasiune

| Deliadelias a răspuns:

Hei, te afli intr.o situatie naspa sad. In primul rand zic, sa vorbesti cu tatal tau si sa-i explici ca pur si simplu nu-ti place acel SPORT. trebuie sa te inteleaga, totusi. din curiozitate, Cati ani ai? si el a facut candva acel sport :-s? sau e antrenor ceva straight face? trebuie sa existe un motiv de "Ti.l baga pe gat acel sport" nu?

| Verdant a răspuns:

Du-te la sport si fa o prostie, una mai mare! Sa nu te mai primeasca... sparge un geam, o minge, ridica parchetul, fa cioburi, inunda sala, etc...

| MariusBoy2013 a răspuns:

Sportul pe care il practici a vrut tatal tau sal practice cand era de varsta ta si na putut presupun. spune-i ca tu nu vrei sal practici, nu e asta ce vrei tu. Daca nu-ti place nu te poate obliga, nu il mai faci!

| thegame12 a răspuns:

Spune de ce sport e vorba, sa pot sa-ti dau o solutie

| dikaaa explică:

Sportul e karate

| takamura a răspuns:

Poti vorbi cu psihologul scolii. Vei ramane uimit ce multe solutii are si ce usor te poate ajuta. Sau poti incerca un schimb cu tatal tau. Care este motivul pentru care insista? Sa fii performer in ceva? Daca ii arati performanta in alt domeniu, unul care iti place ar fi de acord sa te lase in pace?

| clautzz a răspuns:

Ce sport este? poti sa i spui ca nu esti bun nu te descurci faci tot timpul greseli eventual poti sa i sugerezi sa faci alt sport unul care iti place...