| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Ioana si am 15 ani. Am o problema cam grava. Parintii mei se cearta de cativa ani de zile, o perioada nu s-au certat dar acum ceerturile au inceput din nou. Tatal meu a indraznit sa dea in mama mea si m-am simtit f.aiurea. Se ameninta unul pe altul ca divorteeaza. Mama mi-a zis ca la sf. anului scolar ne mutam la bunica ( la tara ). M-am saturat sa se certe. ma afecteaza foarte mult. Sunt disperata nu mai stiu ce sa fac. Va rog frumos poate ma puteti ajuta intr-un fel. Am vorbit si cu prietenii mi despre problema aceasta, chiar si unii dintre ei au aceasta problema. sad

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Situatia ta este foarte neplacuta si este greu de dat sfaturi, mai ales ca nu spui motivele de cearta. Sunt de parere ca ar trebui sa discuti cu amandoi, prima data cu fiecare in particular, sa vezi ce-si reproseaza unul altuia si sa-i rogi sa se inteleaga, sa le spui ca-i iubesti pe amandoi, doresti sa ramaneti o familie si ca te afecteaza mult certurile si te-ar afecta despartirea. Mi se pare ca tot mai multe familii au probleme in ziua de azi, poate si din cauza situatiei materiale mai grele. Succes si numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ceva aproximativ similar s-a întâmplat şi la mine în familie (nu s-a ajuns chiar până la pocnituri deşi nu mai era prea mult).
Eu m-am băgat între ei şi într-o oarecare măsură le-am salvat căsnicia. Sincer, îmi pare extrem de rău c-am făcut-o.
Din experienţă eu-ţi zic să nu greşeşti cum am făcut-o eu şi să-i laşi să-şi rezolve problemele între ei iar tu să nu iei partea niciunuia dintre ei.
E cel mai bine aşa!
Salut.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Prin anumite gesturi le poti da de inteles ca te deranjeaza aceasta postura. De exemplu poti sa mergi in camera ta si sa inchizi usa atunci cand se intampla, pentru ca dumnealor sa-si dea seama ca nu mai vrei sa-i auzi. Situatia este din ce in ce mai grea la noi, si de cele mai multe ori certurile pornesc si de la partea financiara. Daca tatal tau insa a recurs la violenta, nu este ceva normal. Violenta nu rezolva niciodata nimic, ci din contra intarata starea instalata. Se prea poate ca amandoi sa fie momentan coplesiti de griji si sa fii uitat de iubirea lor. Intr-o casnicie, asa ceva se mai intampla. Dar se revine de cele mai multe ori pe fagasul normal. Tu trebuie sa-ti doresti neaparat asta si sa le dai de inteles ca iti doresti. Incearca sa-i soliciti mai mult pe fiecare cu diferite probleme, pentru ca astfel poate vei reusi sa-i "trezesti" din starea in care au intrat. Cel mai de dorit este ca sa se poate trece de aceasta perioada, pentru ca din ce in ce mai putini copii sunt pe lume care au privilegiul de a-si vedea parintii imbatrani impreuna. Iti doresc multa putere si te felicit pentru maturitatea ta.

| Barajag a răspuns:

Aceste certuri se isca dintr-un motiv pe care tu nu l-ai specificat, cel mai bine ar fi sa discuti cu amandoi in parte. Tatal tau greseste dand in mama ta (oricat ar gresi o femeie, calea de a rezolva nu este bataia), ar trebui sa-si stapaneasca furia, explica-i chiar tu ca nu rezolva nimic, ba chiar ar putea sa va piarda atat pe tine, cat si pe mama ta si sincer nu stiu unde se va ajunge.Vedem multe cupluri destramate(multe sunt din cauza barbatilor care ajung sa bea, care ajung sa insele, care ajung la a-si vatama persoana draga). Daca te vei implica intr-o conversatie cu ambii parinti, poate vor reusi sa inteleaga ca in lumea asta se poate trai si fara certuri si batai.Bafta!

| Lovedove222 a răspuns:

Cred ca pentru tine ar fi mai bine daca sar desparti deoarece nu o sa mai vezi certurile lor si neintelegerile.Asta e viata. si imi pare sincer rau pentru tine.ca si eu am o prietene cu aceeasi problema ca a ta. Si cred ca atunci cand nu o sa mai locuiesti cu ambii parintii o sa iti fi greu la inceput adr o sa te obisnuiesti si cred ca o sa fii mai linistita...succes:X

| magicianul19 a răspuns:

Nu stiu daca te poate ajuta cineva deorece problema tine de parintii tai. ei ar trebuie sa mai lase de la ei. atat tatal tau cat si mama ta. dar este greu deorece violenta nu este buna. mama ta nu trebuie sa accepte sa fii batuta. tu trebuie sa fii alaturi de mama ta orice ar fi si sa o intelegi. trebuie sa fii increzatoare si sa nu gresesti cand iti alegi persoana iubita

| DevilLife a răspuns:

Vorbeste cu ei.Si eu sunt in aceeasi situatie.Ai mei se cearta din nimicuri si isi arunca vorbe grele.Am inceput sa ma impun si sa imi spun nemultumirile cu privire la amandoi.Am observat ca acest lucru le-a mai deschis ochii.In ceea ce priveste faptul ca tatal tau a lovit-o pe maica-ta, e grav.Stiu ca e dureros, dar vorbeste cu mama ta si convinge-o sa nu accepte asta.Si pe tatal tau convige-l ca a facut o greseala ENORMA.Cu bataia nu rezolva nimic.Ameninta-l! Chiar daca iti este greu, spune-i ca vei pleca de langa el si nu il vei mai cauta daca mai da odata in mama ta.
Crede-ma ca va avea efect. Poate ca dragostea dintre ei s-a stins sau e pe moarte, dar pentru noi isi vor schimba atitudinea si se vor respecta mai mult. Sper sa se rezolve problema ta.Succes!

| frumusica80 a răspuns:

Cand cei din familia ta se cearta e greu de spus cum e mai bine sa reactionezi. Poti fi trist, rusinat sau chiar suparat atunci cand ai parte de asa ceva. Indiferent de sentimentele tale, probabila ca cel mai mult iti doresti ca cearta sa inceteze. Poate fi destul de greu sa ii auzi pe parintii tai certandu-se. Aminteste-ti, chair si cei ce se iubesc se cearta intre ei. Si chiar daca se cearta, asta nu inseamna ca o sa stea suparati unul pe celalalt foarte mult timp, sau sa se gandeasca la divort. Este destul de natural pentru doi oameni ce stau impreuna si petrec mult timp unul cu celalalt sa aiba pareri si opinii diferite, iar cateodata sa-si iasa din fire. Aminteste-ti ca pana si tu cu fratele tau sau cu sora ta, ati avut momentele voastre de suparare si tipete unul la celalalt. Dar pana la urma totul s-a rezolvat si… va iubiti in continuare. Asa este si cu parintii. Daca vei fi foarte suparat atunci cand parintii tai se cearta poti chiar sa vorbesti cu ei pe tema asta. Ei nu realizeaza intotdeauna ca certurile lor te pot supara si pe tine. Iar ei de cele mai multe ori nu se vor mai certa sau poate ca iti vor explica de unde a plecat neintelegerea, iar tu vei sta cu inima impacata ca totul nu este decat un fleac.

| Aly2 a răspuns:

Vorbeste cu ei, poate reusesti sa ii mai calmezi. Daca nu merge nici asta ar fi bine sa te muti mai ales ca nu este bine ca ori ce copil ( chiar si eu ) sa traiesca intr-o familie de genul asta. Si faptul ca tatal a devenit agresiv este mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cauza lipsei de credinta si a pacatelor, si-au uitat dragostea care i-a unit, si datoria fiecaruia in sfanta taina a cununiei si casatoriei, ce o are fata de celalalt, fata de societate, fata de copii si fata de Dumnezeu atoatecreatorul.multa lume foarte multa lume merge pe drumul piarzarii in numele libertatii prin ingaduinta de sine, strigand in gura mare ca asa este bine, ca asa este normal, dar suferind si facand si pe altii sa sufere.stai cu cel care are dragoste de Dumnezeu si oleaca de echilibru mai mult in viata.pana vei putea sa traiesti singura pe picioarele tale.pana atunci cauta sa inveti si sa te perfectionezi pentru viata.este singura ta sansa.lumea asta a innebunit de tot. a luat-o la vale si nu o mai poate opri decat ce a creato.cauta sa te mentii deasupra prin munca si cinste, iubire si respect.va fi greu dar placut.si util.

| pisilicious a răspuns:

Ai o situatie destul de grea nu stiu cum sa iti explic poate tatal tau nu prea ii face pe plac mamei tale (adica in sensul poate bea, sau nu o ajuta la treburile gospodaresti, poate nu se mai simnte atasata de el sau invers etc... depinde fiecare are o asemenea de problema.incearca si u sa le spui ca te doare si pe tine vazand ca tot se cearta macar sa se mai abtina unpik si sa faca sa te linistesti si u macar unpick nu stiu nu am idee. sper sa fie totul bine pe viitor si sa nu mai fi suparata:*succes:X