| Andreii002 a întrebat:

sunt clasa a 11-a si dupa terminarea liceului as vrea sa intru la o facultate de stat, dar, in acelasi timp ce sunt la facultate as vrea sa lucrez. Cum as putea sa lucrez si sa frecventez facultatea? De exemplu o sa lucrez de luni pana vineri de la 8 la 16:30, cum se desfasoara orele de curs la facultate? De la ce ore? Cum as putea termina facultatea daca eu stau 8 ore la munca?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La cursuri nu e obligatoriu sa mergi, doar la seminarii si laboratoare. Si acolo trebuie sa ai puțin noroc la cum sunt orele pune ai intelegere de la angajator. Cu program fix e mai greu sa stii.

| sierra1 a răspuns:

"cum se desfasoara orele de curs la facultate? De la ce ore?" - ia-o incetișor (vb după bac), poate ajungi la seral sau la ff sau n-ajungi delorc

| Furnicuta000 a răspuns (pentru sierra1):

E si greu sa intri la o facultate sa stii...nu il mai descuraja. Bacul e foarte usor daca invata.

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

"Bacul e foarte usor daca invata"

... dacă.

De altfel și baba ajungea ministru de război dacă... era dotată. Si furnicuță mami, acum intrebi de la ce oră o să ai cursuri la faculta la care inca nu ai dreptul să intri (nu tu ci intrebătorul nostru)?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru sierra1):

Nu e imposibil. Daca e interesat de facultate inseamna ca are de gand sa depuna un minim efort sa invete pentru bac.

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cine a zis că e imposibil?
Furnică, n-ai ințeles aiureala intrebării: intreabă omul la ce ore o să aibă cursuri la facultatea (habar n-avem care și unde) la care POATE o fi la-anul' sau peste 2. Pricepi acum?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde de fiecare facultate in parte. Dar ca idee, poti.

Sa zicem ca mergi la o facultate cu structura orelor cuprinsa intre curs, seminar si laborator (pot sa fie altele doar cu... cursuri, sau seminare sau alte astfel de denumiri si structurari). Acestea se pot desfasura oricand in intervalul 08:00-20:00, uneori chiar si peste (in cazuri exceptionale de examene sau master, doctorat, etc.). Si in general fiecare curs, sa zicem, tine 2 sau 3 ore. La fel si pentru celelalte forme.

Poti sa ai un curs de dimineata, altul dupa ora 12, dupa laborator si apoi alt curs tocmai seara si tot felul de astfel de cazuri. De asta, este bine si de dorit, sa incerci un job part-time. Sau cei mai multi asa fac.
Astfel ai undeva la 20 de ore pe saptamana sa zicem, adica 4 ore pe zi. Iar aici, daca ai un program flexibil poti sa optezi pentru 8 ore in doua zile si mai raman 4 pentru alta zi.

Asa ca, in zilele in care ai timp liber, o sa mergi sa lucrezi, in cele in care nu ai timp, o sa mergi la ore. Uneori poti sa mai stai si peste program. Dar in general orele la facultate sigur o sa fie facute asa fel incat sa te ajute si in acest sens. Adica poate intr-o zi o sa ai numai cursuri, unde nu este chiar neaparat sa mergi. Asa ca poti sa lipsesti si sa mergi la lucru.

O sa vezi tu cand o sa fie momentul oricum, dar nu te arunca sa angajezi de acum, ai timp destul dupa anul 3 cam asa. Ca dupa, nu mai este cale de intoarcere. Distreaza-te, ca sfat. Anii de studentie sunt incredibil de frumosi. Nu trebuie sa lucrezi neaparat. Poti oricand sa lucrezi apoi, cand o sa fie timpul. Deci toate la timpul lor big grin

Multa bafta si succes iti doresc! Si nu in ultimul rand (desi este in ultimul rand) distreaza-te!winking

| RoCkKiD a răspuns:

Nu o sa poti, cel putin nu la o facultate serioasa. Si nici nu cred ca e o idee buna pentru ca nu o poti imbina lucrul cu invatatul, pur si simplu nu o sa poti participa la nici un curs/seminar/laborator si o sa fii prea extenuat dupa 8 orea de munca sa mai deschizi o carte. Sa nu ami zic sa in sesiune nu o sa faci fata ca timp de 2 saptamani sa lucrezi 8 ore ziua si sa inveti toata noaptea ..pe langa faptul ca nu o sa ajungi nici la examene fara zile libere de la lucru.

Ai 2 variante.

1. mergi la o facultate de la ceva universitate fantoma gen spiru haret unde prezenta este irelevanta dar dupa 3 ani o sa realizezi ca nu ai invatat nimic.

2. Mergi la o facultate de la o universitate ok insa iti gasesti ceva part time cu program flexibil gen Mcdonald's (si sincer nu mai stiu alt angajator care sa iti permita sa lucrezi in felul sta). Asa o sa iti poti pune orele de lucru in asa fel incat sa ajungi si la scoala. Cu varianta asta tot va fi greu, dar macar vei stii ceva dupa cei 3 ani.

| Sophieka a răspuns:

Va fi bine. Vei gasi job-uri part time, poate cu posibilitate full time doar in weekend-uri, sau job-uri doar de weekend.

Se gasesc, doar ca trebuie sa cauti tot timpul, sa fi atent la postari, si sa iti faci C.V. pe ejobs; bestjobs etc in care sa precizezi ce tip de job cauti, de cate ore si vei reusii pana la urma. Nu iti fa griji de pe acum!
De asemenea de la 16 ani poti lucra, pe timp de vara...Fie la vanzare de inghetata, fie ca ospatar / barman etc.
Job-uri se gasesc doar ca ai de cautat; de mers sa te interesezi in locatii, de intrebat colegi etc.