| Shknight94 a întrebat:

Salut, am si eu o nedumerire care ma macina de cateva zile, saptamana viitoare ma inscriu la facultate si am de ales intre Finante-Banci si Contabilitate si nu stiu ce sa aleg ambele ma atrag in aceeasi masura.
Vreau sa stiu ce pot face dupa aia, care din ele e de viitor si mai banoasa, care iti ofera un job cu mai mult timp liber
Vreau pareri mai detaliate cu argumente pro si contra daca se poate Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu te-as sfatui contabilitate. Acolo mai ai ce sa faci in viitor.

Motivele impotriva finantelor:
- Nu vei stii mare lucru sa faci dupa. O sa stii totul si de fapt nimic care sa conteze.
- O sa poti sa mergi in vreo banca sau societate de asigurari sau vreun ifn obosit. Mai rar sa intrii pe posturi financiare in diverse firme sau domenii, fara experienta in lucru.
- Sa intri retailer manager sau alte prostioare in diverse institutii ca banca, nu o sa fie cine stie ce, ca sa avansezi in firme mari, iti trebuie rabdare. Cam o viata. Si poate atunci o sa reusesti. Stai linistit ca sunt si altii inaintea ta in schema.

Motive pro contabilitate:
- Cat de cat contabilitatea este clara, e adevarat la inceput nu vei avea experienta, dar experienta tine de tine. Tu ti-o poti capata sau nu.
- Apoi mergi la CECAR si te faci expert contabil sau chiar mai mult (analiza, etc) si incepi sa poti sa tii firme, poti sa incepi sa iti iei cativa angajati si sa iti faci viata frumoasa.

| Shknight94 explică (pentru cristimihailov):

Multumesc pentru motivele clare, apreciez foarte mult pentru detaliile care mi le-ai explicat ma voi duce pe contabilitate

2 răspunsuri:
| BornToBeLoved a răspuns:

Mai bine finante banci, ai o sansa mai
Mare de angajare la final! Bafta multa!