| hellen18 a întrebat:

Vreau sa dau la ASE, însă nu știu ce domeniu să aleg.
Aș vrea ca pe viitor sa ajung sa și lucrez ceva mai complex, poate la o companie mare. Ma gândeam la Finanțe Bănci sau cea cu Contabilitate și Info de gestiune. Sau poate altele nu neapărat astea. Chiar nu știu ce sa aleg.
Și in general cu ce medii se intra?
Vreau păreri de la cei ce sunt la ASE.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Finanțe bănci te aduce în inima sistemului economic, care sunt banii. Cele mai mari companii din ziua de azi sunt băncile. Cele mai mari tranzacții se fac la bursele de bunuri, valori. Acolo meriă să mergi.

| flixbuster a răspuns:

Ambele optiuni mentionate (Finante si Contabilitate) sunt doua alegeri bune din ASE.

Daca te intereseaza programarea poti merge spre Cibernetica (Informatica Economica) - de aici nu ai nici o problema cu gasirea de job (la companie mare si chiar din timpul facultatii, ca e lipsa de oameni in IT). Asa, de contabili si finantisti nu stiu sa-ti spun ce lipsa e. Si salariile in IT as spune ca sunt ceva mai bune decat la contabili si finantisti (nu ajung toti si nu din prima directori contabili sau de banca).

| hellen18 explică (pentru flixbuster):

Pot sa aleg cibernetica chiar dacă nu știu boaba de informatica? As putea sa fac fata și sa o învăț de atunci?

| flixbuster a răspuns (pentru hellen18):

Cand spui "cibernetica" vrei sa spui de fapt "Informatica Economica".

Vezi aici ce vei invata:

http://csie.ase.ro/informatica-economica

Tinand cont ca la "Programare si dezvoltare software" incepi cu "Bazele tehnologiei informatiei" si "Bazele programarii calculatoarelor" as spune ca poti alege acest profil si daca nu stii "boaba de informatica". Te-ar ajuta daca ai sti, ti-ar fi mai usor. Iti va fi mai greu fara, vei avea (mai) mult de inteles si invatat.

Intr-o singura situatie nu iti recomand: daca nu te pasioneaza informatica.

| Yurisa a răspuns:

Finante banci 100%, nu sunt eu acolo dar am o ruda