| User0987654321 a întrebat:

Salut, am un canal de YouTube de peste 1000 abonați, postez activ aproape zilnic, am in mediu 3-500 vizionari pe videoclip, dar cum as putea sa fac rost de sponsori? Vă dați seama, pe mărimea canalului meu, nu cine știe ce "firma mare. Cam ce... Sponsori sau care e termenul, ar accepta o oferta de a mea? Și nu mă luati în radere, eu nu glumesc, și am văzut la alții care au 500 abonați și sponsorizează site-uri precum Qwerty și altele.

Răspuns Câştigător
| cookie4free a răspuns:

Felicitări pentru succesul canalului tău de YouTube! Obținerea sponsorilor poate fi o modalitate excelentă de a monetiza conținutul și de a-ți sprijini activitatea. Iată câteva strategii pe care le poți încerca:

1. Programul de parteneriat YouTube:
a. Asigură-te că ești înscriși în Programul de parteneriat YouTube. Acesta îți permite să generezi bani din reclamele afișate în videoclipurile tale.
b. Respectă Politica privind generarea de bani pentru canalul YouTube pentru a fi eligibil pentru monetizare 1.
2. Promovarea videoclipurilor:
a. Utilizează fila Promoții din YouTube Studio pentru a configura campanii publicitare simple pentru videoclipurile tale 2.
b. Explorează funcțiile pentru anunțuri YouTube în Google Ads pentru opțiuni mai avansate.
3. Afilierea și sponsorizările:
a. Afilierea este o modalitate prin care poți promova produse sau servicii în videoclipurile tale și să primești comisioane pentru fiecare vânzare generată prin link-urile tale de afiliat.
b. Caută companii afiliate care oferă programe de parteneriat. Acestea pot fi servicii, produse sau platforme online.
c. Exemple de companii cu programe de afiliere includ Surfshark, myPOS, Alibaba și Vip-scdkey 3.
d. Creează link-uri de afiliat și promovează-le în descrierea videoclipurilor tale.
4. Contactează direct potențiali sponsori:
a. Identifică companii sau branduri care ar putea fi interesate să-ți sponsorizeze conținutul.
b. Trimite-le un email personalizat în care să le prezinți canalul tău, audiența și beneficiile colaborării cu tine.
c. Fii transparent și oferă detalii despre modul în care vei promova produsele sau serviciile lor.
5. Creează conținut de calitate:
a. Continuă să postezi conținut relevant și de calitate pentru audiența ta.
b. Cu cât ai mai multe vizionări și abonați, cu atât vei atrage mai mulți sponsori interesați.
6. Negociază cu atenție:
a. Când primești oferte de sponsorizare, asigură-te că înțelegi termenii și condițiile.
b. Negociază prețurile și cerințele în mod profesionist.
7. Fii autentic și transparent:
Audiența apreciază sinceritatea. Promovează doar produse sau servicii în care crezi cu adevărat.
Succes în obținerea sponsorilor și în continuarea creșterii canalului tău!?

| Simpatic a răspuns (pentru cookie4free):

Nepoate ai descoperit AI-ul? regula tacita pe TPU spune sa nu folosim AI, care sa ne faca sa parem mai destepti decat suntemwinking
A folosi AI in a da raspunsuri pe tou, este ca atunci cand esti sportiv de performanta si folosesti steroizi, adica un trisor ordinar

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Greu, f greu sa dea cineva bani pentru o expunere atât de limitată.

| siriusblack98 a răspuns:

Păi depinde de conținutul pe care îl abordezi pentru ca in funcție de acesta, ai și o anumită nișă de spectatori care ar putea sau nu să fie interesați de un anumit produs/serviciu vândut de o companie. In principiu te abordează companiile pe tine daca sunt interesate. Poți să le și cauți tu dar în 9 din 10 cazuri nici nu te baga in seamă.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Pai vere...ca sa fii sponsorizat trebuie sa ai vizualizari calumea nu maruntisu ala, omu ala te sponrozieaza te plateste cu 1000-2000 de euro daca ai abonati calumea, vizionari calumea ca sa ai cui sa-i faceti reclama dupa cum zici tu daca ai intre 3-500 ar insemna in jur de 252 de vizionari in medie. Uite-o gandeste-o 5 secunde din perspectiva sponsorului, tu i-ai da unu tip care face 252 de vizionari pe clip de exemplu 2000 de euro bani ca sa-ti promoveze de exemplu o sticla de suc? tu trebuie sa gandesti asa bai vere sticla aia de suc costa 10 lei, daca eu fac 252 de vizionari in medie inseamna ca as avea cam 252 de persoane, daca persoanele alea toate cumpara sticla aia de suc, ar insemna vreo 2520 de lei, in jur de 500 de euro, pai eu ca sponsor iti dau tie 2000 de euro, ca tu sa-mi faci o vanzare de 500 de euro? STAI, DACA cumpara toti faci 500 de euro, nu mai zicem ca s-ar putea ca nici jumate sa nu cumpere respectivu produs.Intelegi ce zic? Tu ca sa primesti sponsorizari ar trebui sa ai abonati calumea, ca sa-ti dau un exemplu, selly cred ca avea vreo 100k la prima lui sponsorizare si omu lua 1000-2000 de euro pentru sponsorizarea aia, tu cu 1000 de abonati si 252 de vizionari pe clip, cat crezi ca ai primi?hee hee.NU tu cauti sponsori, ei te cauta pe tine, dupa ce faci un anume numar de abonati si incepi sa fi vizibil pe Youtube atunci o sa incepi sa fii contactat, daca iti pui si tu adresa de gmail la contacte ale canalului.

| User0987654321 explică (pentru Alexandru1111199):

Pai vere...vino cu picioarele pe pamant. Habar n-am de unde ai scos 252 vizionari. Si vorbesti de parca as fi Michael Jackson cu preturi exagerate. Unde ai vazut tu 2000 euro pe vizionare? nici o reclama la televizor nu costa atat. Ai exagerat mult vere

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru User0987654321):

Ba esti tampit? Cine a zis de 2000 de euro pe vizionare? Vai de capu tau daca ai inteles cevahee hee.Ti-am zis ca de regula promovarile se fac pe 1000-2000 de euro, la numarul ala de vizionari al tau nu iti dracu nimeni bani ca sa promovezi ceva.Asta e ideea acum ai inteles-o? Nu o sa-ti dea tie cineva 100 de lei pentru o promvoarehee hee), asta e ideea preturile minime sunt de cate mii de euro, asta vreau sa-ti explic.Cam asta e standardu preturilorwinking, tu crezi ca daca ai 250 de abonati vine unu care vinde eugenii si iti zice bai iti dau 10 eugenii daca ma promovezi? NU, nu asa functioneaza.

| Davyduchiha2001 a răspuns:

Ce conținut ai pe canal? Și cum se numește?