| anonim_4396 a întrebat:

Salut,cam nu stiu ce profesie sa aleg? Sunt si putin confuza, anul scolar aproape e pe sfarsite, as vrea sa devin avocat, dar nu stiu la ce scoala trebuie sa merg. Ajutati-ma, va rog...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Repet ultima fraza din primul raspuns:
"Liceul este preferabil la un profil de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta putin la admiterea in facultate."

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui nici macar ce scoala termini acum, banuiesc ca esti cl.a VIII-a.
Trebuie sa urmezi liceul, apoi o facultate de drept, sa reusesti la examenul de intrare in barou, sa faci 2 ani de stagiatura pe langa un avocat definitiv sau la o casa de avocatura si apoi sa reusesti la examenul de definitivat.
Liceul este preferabil la un profil de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta putin la admiterea in facultate.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt cl. a 9-a, si cam citi ani ar trebui sa invat? si mai concret unde anume?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca avocat trebuie sa inveti toata viata, legislatia se schimba mereu.
Facultatea de drept este de 4 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pai ca sa intri la facultate direct trebuie sa dai bacuml nu?
mai intii ar trebui sa mergu la un liceu? dar unde? anume?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici macar nu mi-ai citit atent primul raspuns. Mai citeste-l!

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Anume ce liceu?

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult,

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet ultima fraza din primul raspuns:
"Liceul este preferabil la un profil de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta putin la admiterea in facultate."