| Yrynella a întrebat:

Salutare TPU, va rog sa ma ajutati cu un sfat, am terminat anul asta liceul, si trebuie sa-mi aleg o profesie, imli plac mult limbile straine dar in niciun caz nu as vrea sa fiu profesoara, ce as mai putea lucra, daca dau la limbi straine?

Răspuns Câştigător
| BonCoeur a răspuns:

Ai putea sa te faci stewardesa sau translator happy sunt bine platite meseriile astea.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Translator in institutiile si organizatiilor europene. O profesoara de englza a renuntat la catedra pentru a merge la interviu pentru un astfel de post. Banuiesc ca se castiga bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Translatori sunt pe toate drumurile. Eu zic sa nu faci greseala de a da la Litere sau altceva de gen. Pentru ca eu asa am facut, e drept ca am mers la ce mi-a placut. Insa acum nu imi gasesc de lucru decat la call center si ceva firme micute unde iti plangi de mila. Trebuie sa fii foarte bun la limbi straine, gandeste-te doar cati traducatori primesc autorizatie in fiecare an, fara ca macar sa dea un examen de competenta. Pentru autorizatie e nevoie doar de niste acte, cel mai important fiind copia dupa diploma de licenta cum ca ai absolvit limbi straine. Limbi straine poti invata si din pasiune.
Cat priveste cariera, de exemplu, la institutiile Parlamentului European se scot posturi la fiecare doi ani. Ne zicea o profesoara in facultate ca a fost si ea sa dea examen pentru un post de traducator acolo, insa a ajuns doar pana pe la jumatatea preselectiei. Daca nici ea nu a reusit, si e profesoara la facultate. Noi ce sa mai zicem...
Sincer, te sfatuiesc sa faci ceva care chiar sa te ajute in viata. Gen medicina, asistenta medicala, ca sa nu ajungi sa regreti mai tarziu ca nu ti-ai ales o meserie "adevarata".
Lumea e cruda si rea, mai ales in mediul economic. Am colege care lucreaza la call center si se cearta in fiecare zi cu americanii sau alte natii, ca majoritatea nu prea stiu sa arate respect.
Eu sunt pe punctul de a ma inscrie la a doua facultate, tocmai pentru ca nu am reusit sa fac nimic cu prima. Si oricum, cum ziceai ca nu vrei sa fii profesoara: de acum se va cere master didactic pentru a putea profesa in invatamant, care e inca 3 ani pe langa facultate. Asa, iesi mai bine cu medicina, zau! happy
Sau, avand in vedere ca zici ca vrei pe limbi straine: am vazut de exemplu la unele facultati de inginerie, si nu numai, ca au specializari cu predare in limba engleza. Ar fi o combinatie buna: faci si limba straina, si ceva util.
Orice ai alege, iti doresc succes!