| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Ce face un medic generalist? Si de ce materii vei avea nevoie pentru a deveni medic cardiolog sau medic de familie?

Răspuns Câştigător
| Katsune a răspuns:

Medicul generalist e cel care termina doar cei sase ani de facultate, de medicina, fara a mai continua pe alta specializare. In principiu, nu prea poate face nimic de capul lui, nu are un drept de libera practica. Iar ca sa devii cardiolog sau medic de familie, este necesar sa dai si sa iei la rezidentiat. Pentru toate specializarile, dai acelasi examen, urmand ca in urmatorii ani, daca ai luat rezidentiatul( 3 la medicina de familie, vreo 5 la cardio) sa aprofundezi materiile specifice specializarii. Iar ca sa intri la medicina, trebuie sa inveti biologie cls a XI-a( obligatoriu) si chimie organica cls X-a si a-XI-a sau fizica, 3 capitole:optica, curent electric si termodinamica, cls IX, respectiv a-X-a
Rezidentiatul se da dupa cei sase ani de medicina generala( adica, ca sa nu ramai medic generalist, te specializezi, daca treci examenul de rezidentiathappy )