| Syera a întrebat:

Ce trebuie sa faci pentru a deveni medic cardiolog?(profil liceu, facultate...) happy

Răspuns Câştigător
| AndreeeaDaniela a răspuns:

Pai...sa o luam cu inceputul:
1.trebuie sa fii sigur ca asta iti doresti si sa fii dispus sa faci anumite sacrificii in ceea ce priveste timpul liber.
2.ideal ar fi ca la liceu sa mergi pe un profil real(mate-info/stiinte ale naturii)pentru ca ai nevoie de biologie, fizica, chimie, matematica.
3.la liceu trebuie sa te tii de treaba pentru ca admiterea la Facultatea de Medicina este destul de dificila si nu intra oricine.
3.trebuie(asa cum am spus mai sus)sa urmezi(timp de 6 ani) Facultatea de Medicina.In cei 6 ani o "sa treci" prin toate domeniile.La final trebuie sa te axezi pe o anumita specialitate(in cazul tau, cardiologia).O sa trebuiasca sa dai un examen si daca il iei urmeaza cei 7 ani de rezidentiat.
Cam atat...kiss
Bafta!