| svenhassel13 a întrebat:

Salut,
Ce parere aveti:
Sa urmez facultatea de medicina, apoi neurochirurgie?
Sa urmez facultatea de filosofie, iar apoi sa ma apuc de business-uri?

Răspuns Câştigător
| isrose a răspuns:

Salut! uite cateva lucruri pe care ar trebui sa le iei in considerare, sper sa te ajute:
1. dupa filosofie e foarte greu sa te apuci de business, iar daca o faci, ceea ce vei face atunci poti face si acum, caci diploma si ceea ce vei invata nu te ajuta sa faci ceva in aceasta directie
2. e foarte greu sa faci medicina, inveti mult (toata viata), lucrezi mult mai mult decat in mod normal, nu ai un salariu imediat, e greu sa te angajezi inainte sa termini facultatea (cu specializare, ar insemna ca pe la 30 si ceva de ani termini totul), plus ca trebuie sa iei decizii foarte importante
3. diploma de filosofie nu te ajuta foarte mult sa iti gasesti un job
4. in cazul unei pandemii etc vei fi expusa la riscuri mari
5. orice medic poate invata filosofia, nu orice filosof poate invata medicina, e mult mai usor sa te reprofilezi de pe neurochirurgie pe filosofie decat invers
6. cred ca daca ar trebui sa te gandesti ca in calitate de medic petreci mult timp muncind, poti fi chemata in miezul noptii la munca si tot asa... si astfel va fi mereu. daca o faci doar pentru bani, niciodata nu vei fi fericita cu asta, iar acest lucru s-ar putea reflecta in operatiile tale, insa, daca o faci din cauza dorintei de a ajuta atunci sunt sigura ca acel sentiment pe care il ai dupa ce ajuti un alt om va depasi toate emotiile negative asociate timpului liber pierdut, duratei lungi de pregatire etc
in concluzie,,, eu zic sa dai cu banul si vezi ce iti pica... daca iti pica una din ele si esti dezamagita sigur nu e ceea ce vrei tu cu adevarat sa faci

btw si eu vreau sa dau la neurochirurgie laughing

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sau să faci neurochirurgia și apoi să te apuci de filosofie, ce zici?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu filosofia nu ai cum să te ocupi de afaceri apoi. Nu îți oferă nici o aptitudine practică pentru asta.
Ca să alegi între filosofie și medicină, și să fii nehotărât. nu poți rezolva cu un răspuns de aici. Medicină și neurochirurgie este o cale de o viață de studiu continuu, de 10 ani cel puțin. Ori la asta dacă nu îți place să studiezi, să stai cu nasul în cărți, nu ai șanse. La asta trebuie să te gândești în primul rând înainte să dai cu banul între aceste două profesii.

| Mosotti a răspuns:

Fa medicina man, ca e cautata si banoasa, nu face filosofia ca acum economia e in picaj ireversibil si nu este cazul de businesuri, si nici nu va mai fi.

De medici mereu va fi nevoie, chiar si in razboi la o adica, si in toata lumea se cauta medici. Chiar in SUA astia cu studii superioare au sanse mari, inclusiv medici, zic la general ca si meserie. Businesul iese sau nu iese, nu e ceva sigur.

| SingleForOne a răspuns:

1. Spune-ne și nouă de ce ai vrea facultatea de filosofie? Este una de viitor, doar că trebuie să găsești căi pentru a te descurca și a avea succes; și bineînțeles că este posibil, mulți reușesc, dar trebuie perseverență continuă.
2. Cum ai combina filosofia cu business? Ce business vrei să realizezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filosofie

| ElaK a răspuns:

Bună! Tu ce ai vrea să faci? Te-ai gândi? Numai tu ești în măsură să îți alegi facultatea. Gândește-te bine și îți vei da seama ce e mai bun pentru tine.

| svenhassel13 explică (pentru ElaK):

Buna... Uite. Chiar nu știu, aceste doua locuri ma atrag, dar nubstiu ce sa aleg...