| George2522 a întrebat:

Salut, eu as vrea sa dau la SGP dar momentan sunt la profesionala, sunt curios daca se poate dupa ce termin profesionala si fac seralul, si daca nu i au bacul este greu de intrat? adica cei de la sgp au bacul luat sau vin multi fara bac, ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| FreedomAli a răspuns:

Din ce am văzut, dar piţi verifica şi tu, una dintre condiţii este aceea de a avea ínvăţământul general terminat, adica cel puţin 10 clase. Nu cred că este nevoie de BAC pentru a practica acesta meserie, altele sunt aşteptările pentru cei care vor să urmeze o astfel de carieră. Baftă!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru SGP nu este nevoie de liceu, conditia de studii este sa fi absolvit 10 clase si o indeplinesti daca termini profesionala.

| zilog a răspuns:

Iti zic eu o chestie mult mai interesanta
super jmechera si nu mai pierzi 2 ani din viata ta
pentru ca tu daca te duci la seral o sa mai faci inca 2 ani.

asa ca termini scoala profesionala ITI IEI NEAPARAT ATESTATUL profesional pentru ca iti va folosi mult mai mult de cat o diploma de facutate
si ai foarte mare grija de acel atestat profesional

apoi mergi la acelasi liceu unde faci tu scoala profesionala
si le spui ca vrei sa dai diferenta si sa intri la liceu la zi
SI GATA DIRECT DE LA PROFESIONALA FARA SA MAI DAI ADMITERE VEI INTRA DIRECT IN CLASA A 11-a la liceu la zi

pe cand daca dadeai la seral intrai in clasa a 10 a si seralul oricum dureaza 5 ani nu 4 cat dureaza un liceu normal

asa ca pierdeai 2 ani din viata ta

eu asa am facut
am facut prima data o scoala profesionala de mecanic auto

pentru ca lucram in paralel eram angajat la un centru de reparatii televizoare

apoi am dat diferenta am intrat la liceu la zi in clasa a X a
si am facut si liceul la zi si am obtinut si de la liceu atestat profesional de tehnician electronist

apoi am mai facut eu facutati chestii cursuri in Grecia elvetia...

dar oamenii fac ceva pe ele de facutati in ziua de azi
nu itereseaza pe nimeni LINGINERII ii vede mai ne calificati de cat pe niste gunoieri cand se duc pentru prima data sa se angajeze
si in majoritatea cazurilor Linginerii cand sunt angajati prima data in viata lor sunt bagati la cele mai umilitoare munci ca sa se razbune patronii care nu au fost instare sa ia nici BAC-ul!
si la Lingineri li-se dau cele mai proaste salarii.

De multe ori mi-a fost mai bine in viata cand am spus ca sunt tehnician de cat atunci cand am spus ca sunt inginer

de foarte multe ori nu agajau ingineri dar angajau tehnicieni
asa am ajuns sa am 250 magazine de calculatoare in subordine
sa fiu coordonator activitati service
si director tehnic peste 100 de oameni care faceau service-ul pentru produse IT hardware
angajat ca si tehnician pentru ca acolo nu angajau de cat tehnicieni

apoi ca si tehnician electronist am lucrat si la fabrici de armament
am lucrat si la 2 banci la una chiar pe securitatea datelor bancare

am vandut si softuri de standardizare in leasing-ul bancar, am vandut si centrale teelefonice una chiar de 1 milion de euro

am tot fost angajat pe la unii si pe la altii chiar si la o firma din America care imi dadeau pe mana placi electronice de la UPS-uri de foarte mare capacitate care scoteau 800 Amperi / faza
sau invertoare
si eu aveam voie sa le repar in perioada de garantie si ele ramaneau in continuare in garantie

ca si inginer nu mi-sau deschis prea multe usi in viata

dar ca si tehnician parca era cuvantul magic mi-se deschideau toate usile parca imi purta noroc

ca si inginer am lucrat in Israel la o firma care vinde UPS-uri de mare capacitate fabricate in israel nu in china

Acum sunt in Anglia si ca si inginer nimeni nu doerea sa ma angajeze pentru ca doreau de la mine sa dau niste examene de protectia muncii foarte complicate si sa obtin card-uri greu de obtinut dar cand le-am spus ca sunt tehnician in loc de inginer imediat m-au angajat
aceiasi care mai devreme nu doreau sa ma angajeze si mai ma trimeteau la scoli si examene cand le-am spus ca sunt inginer.

| zilog a răspuns:

NU VEI REUSI NIMIC IN VIATA DACA NU INVETI SA VORBESTI ca oamenii nu stiu ce este ala MLM sau sgp sau alte prescurtari din astea nebunesti
si cand o sa te intrebe un agajator ce ai facut tu la liceul ala
si tu o sa spui ca ai facut asp mlm si des
o sa te dea afara repede pe usa ca ii e lene sa afe ce vrei tu sa spui acolo si ei nu au nevoie de asemenea oameni care nu stiu sa se vanda

data viitoare in loc de mlm
sa spui STUDIUL MATERIALELOR sau se cheama disciplina respectiva
ti-am dat un exemplu unde ai de pierdut in viata ca sa nu pierzi aiurea job-uri care poate ca ti-ar fi bune
ca oamenii nu stau sa citesca in Curriculum Vitae al tau ligere ciudate si pe urma sa piarda timpul pe internet sa descopere oare ce ai vrut tu sa spui acolo
si gata trece la cv-ul urmator

| George2522 explică (pentru zilog):

SGP- soldat gradat profesionist la asta ma refer

| zilog a răspuns (pentru George2522):

Dacă chiar nu omori de foame și nu ești constrâns să faci chestia asta chiar în acest moment eu îti recomand să faci si cei 2 ani de liceu să iți iei șî o diplomă de atestat profesional de la scoala profesionala si inca una la sfaștitul unui liceu tehnic + diplomă de Bacalaureat dacă poți nu e neapărat obligatoriu dar unii mai vor să vadă că deții.
ți-am spus mie diplomele astea de tehnician in tot felul de lucruri mi-au purtat mai mult noroc de cât cea de liciență
și încercă să mergi la cursuri în viață cum ai un bănuț cum mai faci o școală de exemplu de electrician
PÂNĂ ȘI CEI DE LA ARMATĂ or să aprecieze că tu ești și instalator șî electrician și dacă tot îti pierzi timpul pe la școli încercă să înveți meseriile respective. pentru că eu cred că în armată cei ce știu să dea filet la o țeavă cei ce au acte care îî certifică în meseria de sudor, cculeor, matrițeor, lăcătuș mecanic,
cei ce sunt metrologi cei ce au puanson pentru a semna calitatea sudurii executate la nuclear de exemplu. eu cred că toti oamenii astia sunt mult mai bine văzuți apreciați de cât unul care nu poate fi folosit de cât ca și carne de tun.
Dacă eu aș merge la armată sigur aș ajunge foarte repede să fiu armurier și lăcătuș mecanic și mi-ar da un loc călduț unde să fiu în siguranță în caz de război. pentru că am cunoștințe dar și diplome care îmi certifică faptul că pot desface un motor de... sau că sunt autorizat si calificat să umblu la curent electric pâna la 4000v
Dacă cumva ești și electronist chiar dacă nu o șă te pună ei să repari plăci de piese pentru că pentru asta colaborează cu câtiva ingineri electroniști din Buzău dar măcar o să te ia la transmisiuni în loc să săpi șanțuri, plus dacă mai pui mana si pe limba engleza plus mai nveti si ceva morse
si te duci la radiocomunicatii clubul radioamatorilor si iti iei atestat de radiotransmisionist ce sa iti zic sunt sanse sa iti fie mai bine in viata de cat lor care au doar 10 clase si care sunt si ei buni de a fi trimisi la tocat in prima linie

| Chetniks a răspuns:

N-ai nevoie de bac, dar nu te astepta sa avansezi prea mult in grad fara studii.
Majoritatea care au facut fisa medicala la Aviatie n-au mai fost sunati inapoi, se fac destule smecherii.