| papuciirupti a întrebat:

mai am un an si termin liceul. suna bine dar nu prea. habar nu am ce sa fac mai departe, pe ce drum sa o iau. practic am inceput sa vad toate drumurile inchise in aceasta minunat tara. nu as vrea sa plec dar daca sunt nevoit pentru un trai decent...o sa o fac.
voi, cei mai mari ce ati facut, cum a fost?
ce sa urmez dupa liceu?
ofer o fundita foarte mare

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

S-ar putea ca liceul tau sa aiba si consilier educativ sau un om care te ajuta sa iti descoperi vocatia,orientarea profesionala etc.
Nu stiu sigur daca se numeste consilier educativ,dar stiu ca exista in unele licee un om care are profesia si rolul de a ajuta elevii sa se orienteze spre anumite meserii,vocatii,sa descopere ce ar putea sa faca tinand cont de aptitudini, dorinte, hobbyuri, cunostinte, preocupari.Intereseaza-te de asta,la secretariat sau la diriginte. ceva cu orientare profesionala,psihopedagog sau consilier educativ,ceva de genul, imi scapa numele.
Faza e ca trebuie sa alegi o facultate sau un drum care iti place CEL mai mult.Bun iti plac mai multe, dar ce iti place cel si cel mai mult, aia alegi.Ce te pasioneaza si intereseaza la maxim, domeniul la care te pricepi cel si cel mai bine si care iti face placere cand te gandesti la el si ziua si noaptea..Nu alege o facultate sau un drum doar pentru bani si faima,alege ceea ce iti place, poti sa faci ceva mai necautat, dar daca tie iti place nu ai de ce sa nu mergi pe drumul ala, pe facultatea aia, pe domeniul ala..Important e sa faci ce iti place, eu merg pe principiul asta, decat sa iei bani multi si sa mergi cu sila si scarba la servici.happy
Succes.

| RAY a răspuns:

Eu anul asta termin seralu, diriga imi spune sa ma apuc de pamant, animale etc, mas apuca dar nu am banii, pai vreau sa invat si sa plec afara, un curs de web desigen

| papuciirupti explică (pentru RAY):

Din it o sa se castige bine in viitor. nu ca nu imi place dar nu ma caracterizeaza asta. din agricultura se scoate dar iti trebuie o baza puternica pana te prinzi cu picioarele pe pamant si scoti profit.
toat edrumurile sunt inchise pe aici, iti deschizi o afacre nu merge ca nu are lumea bani si nici tu nu ai profit...
bafta, sa auzim de bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca habar nu ai ce vrei sa faci ai drumurile inchise in orice tara

| papuciirupti explică (pentru suntserios):

Imi plac multe si ma pricep la multe. nu sunt decis ce sa aleg si le-am luat pe fiecare in parte si am analizat si la toate imi da pe minus. am ajuns rau cu tara asta... purul adevar. nu vreau sa pierd 4-5 ani la facultate si dupa sa o iau in mana, pierd timp, energie, tinerete, si raman cu ochii'n soare
tu ce ai facut dupa liceu? cum gandeai? pe ce drum ai luat-o?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Fie tie dupa cum crezi.

P.S.
Are cateva mii de ani aceasta fraza si este tema centrala din legea atractiei.
Un pesimist nu o sa realizeze nimic niciodata.

| papuciirupti explică (pentru TrăieşteClipa):

Fie-ti tarana usoara...

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru papuciirupti):

Nu ai inteles la ce m-am referit,(legea atractiei) ceea ce ma face sa cred ca nu esti prea istet.
Se castiga bine in constructii pe afara.
Cred ca o te descurci sa conduci o roaba si sa cari ceva saci de ciment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e drama elevului roman. Stiu ca nu sunt mai mare, dar si eu am fost in aceeasi situatie... pana cand m-am gandit foarte bine la ceea ce mi-ar placea sa fac si in acelasi timp sa fiu si bine platita. Depinde foarte mult si pe ce profil esti, apoi gandeste-te care sunt hobby-urile tale, ce te pasioneaza, daca ti-ar placea sa interactionezi cu lumea mult etc. Este foarte enervant, si eu sunt a 11-a si ma gandesc ca daca ma duc la facultatea x si nu la y poate era mai buna y si tot asa. Gandeste-te bine, ca sa zic asa care e life goal-ul tau.

| papuciirupti explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca imi plac multe si ma decid si mai greu din frica de a nu-mi rata viata, calea mea si sa sfarsesc fara un trai decent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru papuciirupti):

Du-te la psiholog si cere un test de vocatie.

| papuciirupti explică:

For enthos
nu merge sa iti raspund
ce meserie ai maestre? sincer ca am vazut ca ai citit Biblia, dar ai facut-o de geaba daca esti tot o ura...
cat despre roaba, stii cum e vorba aia:cinu nu cunoaste nu stie...

| papuciirupti explică:

Nu le stie nimeni pe toate...ai editat iar, asa om.