| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Salut, merita sa te devii politist? Stiu ca sunt multe ramuri / multe sub diviziuni de la politist local rutier la agent jandarm comisar etc, dar gen dupa parerea voastra merita? Am foarte multi prieteni care au fost politisti 2-3 ani, au renuntat de curand majoritatea, au platit scoala ca asta-i legea daca nu stai minim 10 ani in sistem dar acum spun ca se simt liberi si linistiti.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Din punctul meu nu merita decat daca iubesti asta, sau daca ai posibilitatea sa fii un nemernic spagar (cum sunt multi politisti, dar nu toti!) care sunt in sistem pentru spagile primite nu pentru ca iubesc ei legea si corectitudinea!

Daca ar fi sa aleg eu, nu as alegea aceasta meserie, mai bine un loc caldut la un birou decat un salariu dublu (sau triplu in cazul ofiterilor cu vechime si statut) dar sa iti faci dusmani si sa faci pana la urma vrand nevrand rau unora! aici nu vorbesc doar de infractori ci de omul care greseste si el, fie ca trece pe rosu odata, fie ca da o palma unui vecin care a sarit la el la bataie chestii de genul!

Alegerea iti apartine!
De luat in calcul si faptul ca se iese la pensie mult mai repede decat in cadrul altor meserii!

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat