| FloreaNick07 a întrebat:

Stiti cumva cum poti deveni medic pe ambulanta in UK sau Germania? Ce cursuri trebuie sa studiezi, daca poti face facultatea in Romania apoi sa lucrezi acolo sau sa faci rezidentiat acolo?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ce faci o facultate de medicina in Romania sau in Strainatate?
Pentru ca, de o faci facultatea in Romania, va trebuii sa dai examene si sa ti le echivalezi in alte tari, asta dupa ce inveti extremd e bine limba locala si iti sustii examenele in limba respectiva. Apoi sa te inscrii la rezidentiat si sa speri ca poti intr-o zi, sa obtii si o pozitie de medic pe ambulanta (paramedic). Totul se obtine dupa vreo 10 ani de munca asidua (facultate + rezidentiat).