| numesiprenume0 a întrebat:

Salut! Sunt persoana cu dizabilități, gradul 1 cu drept de munca și as dori să mă angajez. As dori să știu de ce pot sa beneficiez că angajat cu dizabilități pe langa scutirea plății impozitului pe venit.
Ofer funda!
P.S. nu am înțeles cum este cu Deducerea Personala dintr-un salariu... Voi primi și banii pe DP daca sunt și persoana în întreținere?
Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.448/2006, rep. in 2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 86
  (1) Gradele de handicap sunt: uşor, mediu, accentuat şi grav.
  (2) Tipurile de handicap sunt: fizic, vizual, auditiv, surdocecitate, somatic, mintal, psihic, HIV/SIDA, asociat, boli rare."
In functie de gradul de handicap in care ai fost incadrat beneficiezi si de unele sau toate drepturile prevazute de aceasta lege, asa ca este bine sa citesti legea.
Deducerea personala reprezinta suma pentru care nu platesti impozitul pe salariu. Nu este un spor separat de salariu. Pentru salariatul cu venit brut de pana la 1.950 lei si nu are persoane in intretinere aceasta este de 510 lei si suma creste pentru cei cu persoane in intretinere. De asemenea in Codul fiscal este prevazuta deducerea personala pentru cei cu salarii mai mari, tot in functie de persoanele in intretinere. Nu se acorda daca salariul brut este de peste 3.600 lei.

| numesiprenume0 explică (pentru Ioandelasal):

Deci voi primi deducerea personala din salariul minim, 2300 lei brut, daca sunt persoana cu dizabilitati?

| Ioandelasal a răspuns (pentru numesiprenume0):

Daca nu platesti impozitul pe salariu n-are importanta deducerea personala.