| mariusandey a întrebat:

Salut TPU! As vrea sa dau la politie sau jandarmi, mi-e indiferent si am citit pe tot internetul si părerile sunt împărțite. Am voie cu tatuaj? Unii zic ca sa nu se vada in uniforma de vara, altii zic ca te dezbraca si daca vede oriune nu te primeste si tot asa. Nu m-am lamurit deloc, ai voie sau?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatuajul este acoperit de uniforma de vara atunci poti candida, bineinteles daca indeplinesti si celelalte conditii, conform Ordinului MAI nr.177/2016, privind activitatea de management resurse umane în unităţile militare ale Ministerului Afacerilor Interne, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"c) să nu aibă tatuaje ori elemente ornamentale, de orice natură, aplicate, inserate sau implantate pe/în corp, neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară; criteriul specific nu se aplică pentru candidaţii pe locurile repartizate Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă;"

| mariusandey explică (pentru Ioandelasal):

Scuza ma, n am inteles ultima parte, adica la jandarmi nu se aplica? adica n ai treaba poti avea oriunde la vedere?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mariusandey):

Se aplica si la jandarmi, acestia nu fac parte din IGSU.

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu-s la vedere e ok. Dar tu ai sau nu?

| mariusandey explică (pentru sierra1):

Nu am dar vreau sa-mi fac unul neaparat