| AdeGirly a întrebat:

ce faceti? Eu stau si ma chinui sa invat in fiecare zi la diferite meterii: geografie matematica romana biologie fizica etc...
Caut un mod prin care sa invat mai repede si mai usor am incercat sa scriu din nou lectia pe o foaie cum fac alti colegi dar nu miau reusit. vreau un raspuns eficient si rapid dau funda... pana miercuri 15 11 2012 multumesccc

2 răspunsuri:
| Cherilyn a răspuns:

Si eu la fel :(, iti impartasesc suferinta.

Uite ce fac eu: vin acasa cat pot de devreme, imi fac un dus, mananc ceva, fac ordine prin camera mea [sau unde obisnuiesc sa invat de obicei], astfel incat sa creez un ambient placut si linistit, iar apoi ma pun frumos in pijamale, ma bag sub plapuma si incep sa invat la cea mai importanta materie [de obicei la cea la care sunt 100% ca ma asculta sau la care dau test].
Ideea e ca de mica m-am obisnuit sa invat seara, inainte de culcare, ca dimineata sa ma trezesc odihnita si sa-mi amintesc tot ca pe-o poezie. :)

Acum, depinde si de camera in care inveti si de stilul tau de invatat.
Eu, de exemplu nu pot invata in camera mea. Simt ca prind mai bine daca invat in sufragerie.
Acum ceva timp, diriginta ne-a citit un material despre stilurile de invatare, pe care il poti descarca de aici : http://www.didactic.ro/......-invatare.
Mie mi se potriveste cel vizual. Am reusit sa invat mai multe despre aceasta activitate si sa cunosc "trucuri" pentru a retine mai usor.

Sper ca te-am ajutat! Spor la invatat!

| ionutzu93 a răspuns:

Invata in fata oglizi.winking