| Doodleskull a întrebat:

De ceva timp ma bate gandul sa dau la facultatea de pompieri...
Nu prea stiu facultati de genul asta de prin tara, iat pe internet nu prea gasesti cine stie ce.
Tin sa spun ca vreau la ofiteri, nu pur si simplu la pompieri.
Sunt curios : ce facultati exista prin tara, ce materii trebuie sa cunosti, cate locuri sunt disponibile.
Rog multa seriozitate iar orice raspuns ma poate ajuta legat de pompieri.
Tin sa va aduc aminte ca doresc la ofiteri de pompieri...
ps. sunt pe clasa a 11, la stiinte ale naturii
Multumesc!

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Poti opta pentru Facultatea de Pompiei din cadrul Academiei de Politie din Bucuresti (sau de la Cluj, Mures etc.) http://www.academiadepolitie.ro/facpmp/. De aici iesi ofiter, cu specializare echivalenta unui inginer. Tu te ocupi un general de partea tehnica a dotarilor unitatii de pompieri, nu prea mergi la interventii decat eventual ca ajutor pentru montat instalatia de stingere a incendiului, daca e ceva mai complicat. Aici mergi dupa ce termini liceul, cu bacul luat, ca la orice alta facultate.
A doua optiune, pentru a iesi subofiter, este Şcoala de Subofiţeri de Pompieri şi Protecţie Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldeşti-Scaeni (judetul Prahova). Dupa ce termini liceul, se va da examul de admitere, cu toate ca mai usor decat cel de la politie.

Mult succes!

| Condratt a răspuns:

Facultate de pompieri este la București și la Cluj, din câte știu eu!
Cea de la București se regăsește în cadrul Academiei de Poliție!
Locurile disponibile se publică în cursul anului universitar și pot fi aflate printr-un telefon la Academie.
Terminând științe ale naturii ai un plus, se va cere matematică în mod cert. Restul materiilor le afli cu același telefon!
Spor!