| alexTheRock a întrebat:

Mai am 1 an de liceu, dupa ce imi iau Bacalaureatul vreau sa plec in strainatate la munca vreo 2 ani si ceva sa-mi strang niste banuti, studiile superioare le-as lasa pe la 21-22 de ani. Aici intervine problema, nu stiu in ce tara sa merg si ce sa lucrez... As vrea sa stiu in ce tara ar fi cel mai ok sa ma duc si ceva idei de locuri de munca (exclus cules de fructe / santier, nu-mi plac de nicio culoare). Fundita o primeste cel care imi spune cele mai ok locuri de munca. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca vei urmari portalul Eures Romania(http://eures.anofm.ro/) vei gasi locuri de munca care nu sunt conditionate de o certificare a calificarii profesionale--- ori nu au deloc cerinte,ori au alte cerinte ca spre exemplu :cunoasterea unei limbi straine,anumite abilitati, carnet de conducere.
Urmarind portalul, gasesti joburi care pot fi pe placul tau ( vanzator, lucrator la banda de productie,ambalator, manipulator marfa,ajutor de bucatar,muncitor in industria piscicola sau alta industrie alimentara, agent de munca temporara, distribuitor, casier, ingrijitor persoane.

| alexTheRock explică (pentru alessia5158):

Ce pot sa spun, singura care chiar a raspuns la intrebare, restul mi-au spus ce stiu deja, multumesc frumos!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu stii sa faci nimic exact ce nu-ti place ai sa gasesti. Crezi ca te pun aia direct patron?

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, ca muncitor necalificat intr-o tara straina, nu ai de ales decat constuctii si cules de fructe.
Eu stiu ca tu vrei altceva, dar din pacate tu nu ai ce oferii, pentru ca nu ai nici o calificare si nici o alta optiune de munca, decat cele mentionate mai sus. Trebuie sa fii foarte realist!
Cat privesc studiile superioare peste ani, daca pierzi deja contactul cu scoala, iti va fi enorm de greu sa incepi sa recapitulezi toata materia, ca sa poti sa dai examen la facultate.

| relian a răspuns:

Taiat frunza la caini, mai buna ca asta nu stiu daca poti gasi laughing. Stai linistit ca nu te primeste nimeni in constructii daca nu stii sa faci nimic.Sa lucrezi in constructii trebuie sa stii sa bati cuie, sa folosesti scule si alte aptitudini de genul asta.Bine nu zic sa fii mare meserias dar astea trebuie sa le stii, daca nu la dat cu matura laughingsau vorba ta la cules de fructe, asta daca faci fata si acolo.

| xerxes1 a răspuns:

Trebuie sa stii sa faci ceva.

| UpSideDowNnN1 a răspuns:

Salut! Am prieteni care au avut acelasi plan ca si Al tau, problema e ca in afara pentru aia nu esti om, esti Caine, scuza-mi expresia, am spus asa ca sa te fac sa intelegi, si eu am vrut sa fac acelasi lucru dar am ajuns la concluzia ca e nu e OK, totusi daca vrei sa incerci du-te pe ceva courier findca nu sta nimeni cu gura pe tine, succes!