| Angelodead a întrebat:

Heii! TPU
Am o intrebare...
Nu prea stiu la ce profil sa dau. Ma descurc binisor la mate (la fizica si chimie nu prea ma descurc la probleme in rest cu teoria e bine) Nu prea ma descurc la engleza si franceza(asta ma descurajeaza) Eu as vrea sa dau la mate-info dar nu sunt sigur am auzit ca este foarte greu. As vrea sa merg pe IT siti ceva gen programare PC si deastaea. Va rog frum sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Deliadelias a răspuns:

Pai du-te la mate-info, chiar daca e greu macar la acest profil faci toate materiile si te va ajuta mult dupa. In plus din cate stiu la mate-info se intra si cu medii mai mici asa happy. Ca in rest la filologie si stiinte sociale, trebuie sa stii ceva la engleza, francezathinking ca dai si teza la una (la alegere, bineinteles). Poti sa te duci si la Stiinte ale naturii (profilul meu b-)), numai ca vei face chimie, fizica si bio la greu. Iar la chimie si fizica multe probleme. si din a 11a si la bio happy.

| Angelodead explică (pentru Deliadelias):

O sa fie o problema ca nu prea o sa ma descurc la eng?

| Deliadelias a răspuns (pentru Angelodead):

La mate-info? Nu. doar sa nu te duci la mate-info intensiv engleza happy
Daca nu ma insel, cand vei depune actele pentru intrarea la liceu, iti va da o foaie unde trebuie sa bifezi care este "Limba 1" si poti pune franceza, chiar daca ai facut engleza laughing. eu asa am facut whistling. baftaa

| Angelodead explică (pentru Deliadelias):

Da da eu sun avansat la franceza da am avut o profesoara care cu care nu am prea facut ore

| Deliadelias a răspuns (pentru Angelodead):

Eh pui franceza si gata. oricum nu vei face mai mult de 2 ore pe sapt franceza happy.

| deeadeea111 a răspuns (pentru Deliadelias):

Deci chiar poti sa pui alta limba ca limba 1?
la mine limba 1 e germana dar nu prea imi place si nici nu am facut atat de multa materie cu profa prin urmare nu stiu pre multe
in schimb la mine limba 2 e franceza si ma descurc mult mai bine la ea
as face si eu ca tine

| Deliadelias a răspuns (pentru deeadeea111):

Hei,scuze debea acum am vazut intrebarea laughing
Da, la inceput poti atunci cand depui actele pentru liveu iti va da o foaie iar tu trebuie sa bifezi "Limba 1" ce-ai facut tu in clasele 5-8 mai mult.Eu asa am facut happy aveam L1 Franceza si am pus L1 Engleza happylove struck...mna poate depinde si de profilul ales, cum la mine e si profil real..La ce profil vrei sa dai?

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Te duci la info, sau la mate, daca iti plac acestea. Dar ai grija, matematica din liceu ii mai a dracu' decat in generala, va trebui sa te tii de carte, sa nu ramai cumva in urma ca recuperezi foarte greu. In privinta limbilor, eu as zice sa incerci sa scapi de franceza, chiar daca trebuie sa faci 3 ani la alta limba intr-unul. Inlocuieste franceza cu germana(limba grea dar de folos) sau cu italiana(limba mai usoara, de folos si asta), sunt mai de circulatie in Europa decat franceza. Si spaniola este o optiune destul de buna, dar daca nu ai posibilitatea la primele doua alternative. Iar engleza, pune-te bine si invat-o, nu-i o limba grea, si va fi de mare folos sa o stii.

| Maxiela a răspuns:

Toti prietenii mei de mate-info isi blestema zilele si regreta alegerea facuta. Acum depinde doar de tine si de capacitatile tale. La mate-info e crancen de greu si trebuie sa mananci matematica pe paine (ma refer ca trebuie sa stii practica, ra rezolvi diverse probleme), cat despre fizica si chimie nu te ajuta prea mult teoria. Dar mai depinde si de liceul unde te duci, daca alegi un colegiu bine cotat (nu ma refer la fite) atunci obligatoriu va trebui sa faci meditatii cu profesorii de acolo, dar asta nu-vi va garanta reusita. Trebuie sa ai o baza extrem de solida din scoala generala si o pasiune nebuna pentru acest profil. In plus, tu spui ca te descurci binisor fiind la nivelul de scoala generala (depinde si unde ai facut-o). Poti sa vezi de curiozitate modele de la examenul de bac de la mate-info sa-ti faci o idee despre complexitate. Acum la cum sta lucrurile si educatia in Romania cu siguranta nu va fi mai bine peste 4 ani cand vei termina tu liceul. De asemenea, ai putea alege stiinte naturale (faci mate M2-nivel mai usor, chimie, fizica, biologie etc); din ce stiu la mate-info faci cam 6-8 h de mate si cam tot atatea de info pe saptamana. Parerea mea e ca matematica ramane matematica, indiferent ca e M1 sau M2; iti spun din propria experienta. Tu trebuie sa fii decis ce faci pe mai departe. In alta ordine de idei, spui ca nu te descurici cu engleza si nici franceza nu-ti place; limbile straine sunt esentiale in ziua de azi si mai ales in domeniul IT unde termenii sunt in engleza. Insa, poti alege stiinte sociale, filologie, filologie intensiv sau bilingv (pe partea de uman) si alegi ca limba straina spaniola, germana sau italiana; unde faci cam 2-3 ore pe saptamana. Profil unde sa nu faci deloc nici o limba straina nu exista. Mai exista posibilitatea sa dai la mate-info sa vezi cum e si daca nu faci fata sau nu-ti place te transferi in al doilea semestru (chiar daca e mai greu dar nu imposibil- trebui sa fii bun, sa ai medie mare si eventual diplome de olimpiada). Important e sa ai bacul si poti alege mai apoi facultatea de info. Nu stiu daca ai observat dar ca sa lucrezi in IT nu-ti trebuie obligatoriu acest profil. Personal cunosc pe cineva care a terminat marketingul si acum lucreaza in IT, pentru asta trebuie sa stii engleza si ai cunostinte de info, pe care le dobandesti si acasa sau de la cursuri speciale. Nu vreau sa te sperii sau sa crezi ca te sfatuiesc sa nu alegi mate-info, e alegera ta, eventual a parintilor tai; eu ti-am spus cum stau lucrurile in realitate si iti spun asta din experienta. Daca vrei imi spui din ce oras esti si poate te ajut cu sfaturi despre licee. Succes!

| baterie777 a răspuns:

Mai bine te duci la un liceu tehnologic. La un liceu teoretic nu prea faci mae lucru daca nu ai bac'ul, facultatea si poate si master'ul, dar la tehnologic vei primi diplome de competente lingvistice + atestat muncitor calificat intr-un anumit domeniu

| alwayssmile a răspuns:

Intr-adevar e greu la mate -info, in special informatica, dar odata ce intelegi nu o sa fie greu. iti spun din propia experienta. Eu sunt la mate-info si la inceput a fost destul de greu, dar cu timpu a devenit putin mai usor. Sper ca te-am ajutat