| Vider a întrebat:

Sunt clasa a 7-a si vreau ca la liceu sa mă duc la mate info și nu prea mă descurc la mate (și profesorul ne da teste grele și puncte multe pentru problema cea mai grea). La informatica sunt cel mai bun din școală, știu sa fac deja Website-uri și mai lucrez la programare. În rest la fizica și chimie mă descurc ca tine mult și de teorie.

Răspuns Câştigător
| Gabris77 a răspuns:

Bună. Eu sunt la liceu în ultimul an la mate Info. Pot spune ca am nimerit la acest profil. Căci asa am fost repartizata. Si eu aveam aceeași problema ca și tine. Nu mi plăcea matematica deloc și nu o intelegeam deși la informatica ma pricepeam și mi plăcea mult drept dovada ca după liceu o sa dau la facultatea de cibernetica. Sincera sa fiu. Sfatul meu este sa te apuci de meditații. Poți începe meditații la mate de la 0. Doar stiind tabla înmulțirii și împărțiri. Iar restul le înveți ușor. Cauta ți un profesor de meditații care sa știe sa explice și de la care sa înțelegi și o sa fie bine. Viata la mate Info este frumoasa. Te asigur

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Roaga-ti parintii sa te pregateasca la matematica!

| JackR a răspuns:

Ar trebui sa o lasi mai moale cu informatica (in sensul sa nu mai aloci atat de mult timp web design-ului) si sa te apuci serios de matematica. Pentru ca, presupunand ca ajungi la matematica-informatica, vei realiza ca nu conteaza cat de bine stii sa programezi, atata vreme cat nu o sa poti sa intelegi matematica din spatele algoritmilor. Programarea adevarata nu se rezuma la website-uri (de fapt web design-ul, folosing editoare gen Dreamweaver, nici nu inseamna programare), inseamna mult mai mult. Si matematica conteaza!