| lacrima_4340 a întrebat:

Salut, va rog ajutati-ma lucrez la un cabinet particular ca asistenta si nu mi-am primit salarul din luna mai. Unde as putea sa ma plang sau ce ar trebui sa fac? Nu semnam nimic cand primeam salaru, nu am nici un martor, doar carte de munca. Urgent! Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai contract de munca atunci, daca nu se poate rezolva pe cale amiabila, poti sa-ti ceri salariul in justitie, printr-o cerere adresata Tribunalului Judetean din judetul tau(Tribunalului Bucuresti daca locuiesti acolo). Potrivit Codului muncii aceasta cerere este scutita de taxa de timbru si se judeca in procedura de urgenta(termenele nu pot fi mai mari de 15 zile, de obicei se dau la 2 saptamani) iar sarcina probei este in seama angajatorului, el va trebui sa dovedeasca ca ti-a platit salariul si nu va putea. Ma mira ca nu semnai statul de plata, din acest fapt as putea trage concluzia ca nu ai contract de munca. Daca nu semnezi stat de plata nici patronul cabinetului nu poate sa contabilizeze cheltuielile cu salariul, statul de plata si documentele de plata a celorlalte cheltuieli cu salariul(impozitul pe salariu, contributiile pentru sanatate si CAS a angajatorului si angajatului, contributiile la somaj) sunt documentele pe baza carora se trec pe cheltuieli.
Daca mai ai nelamuriri poti sa-mi scrii aici ori pe profil. Daca-mi scrii spune-mi daca ai contract individual de munca si daca acesta este inregistrat la fortele de munca. Numai bine!

5 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Daca nu ai contract de munca se considera la negru. Deci medicul [seful tau] trebuie sa ti dea banii. E ff greu sa rezolvi ceva. poti face o plingere dar totodata sa ti dai si demisia ca nu mai poti lucra acolo. PAcat de voi tinerii ca sunteti pacaliti in felul asta. vechime nu. asigurare nu etc etc. CE se va alege de aceasta generatie?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu lucrez la stat si nici eu nu semnez nimic cand iau salariul.
De ce nu spui cauza reala pentru care nu ai fost platita? Sunt convinsa ca exista o explicatie. Ce ti-a motivat seful tau?

| lacrima_4340 explică:

Fratilor, multumesc mult pentru. raspunsuri.Azi am fost la ITM si surpriza nu a platit statele de plata de vreo 7 luni doctorasul meu. Aveam contract individual de munca, dar nu semnam niciodata statul de plata desi sunt de fata si neplatite ultimele7. Am depus o plangere la ITM in 2 saptamani o sa primeasca o citatie, o amenda si o reclama proasta.

| is a răspuns:

Iti recomand sa te adresezi Inspectoratului Teritorial de Munca din orasul in care locuiesti. Vei primi sprijin cu siguranta.