| Anonim420420 a întrebat:

Salut, vreau sa urmez cariera de pompier. Am si eu cateva intrebari despre aceasta. In primul rand as vrea sa stiu unde ar trebui sa urmez studiile? Este o academie, scoala speciala sau cum? Daca ajung sa termin facultatea voi fi băgat direct in post in orasul in care locuiesc? Voi avea timp liber? Sau mereu ocupat cu serviciul? Care este salariul unui pompier?

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergeți la unitatea de pompieri și acolo veți găsi toate răspunsurile. Spuneți la poartă despre ce doriți să faceți și veți fi îndrumat la biroul corespunzător. Ca fost pompier, este una dintre cele mai grele meserii militare.

| heyyello a răspuns:

Https://academiadepolitie.ro/facpmp/index.html

Poate îți este de folos.

| IVRoxana a răspuns:

Buna! Va trebui sa urmezi scoala militară de la Boldesti, nu vei prinde din start in orașul in care locuiești, te departajează in funcție de media pe care o vei avea la sfârșitul școlii și in funcție de disponibilitatea locurilor din orașul respectiv. Vei avea și timp liber (2 zile libere iar una la munca timp de 24 de ore) iar salariul este unul mulțumitor, dar nu te gândi ca este o meserie tocmai ușoară! Mult succes îți doresc, iar dacă vrei sa urmezi aceasta cariera sfatul meu este sa incepi pregătirile!