| CMGeorge98 a întrebat:

Salutare! Poate cineva sa-mi recomande cateva joburi pentru oameni introvertiti, timizi? (joburi cat de cat ok) Multumesc!

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce știe să facă bine, introvertitul de tine?

| dullcat a răspuns:

Buna.Gasesti o groaza de sugestii pe internet.

https://www.bestjobs.eu/......onalitate/

https://worldscholarshub.com/......h-anxiety/

Eu consider ca ai putea totusi sa lucrezi la persoana ta, astfel incat atunci cand e nevoie, sa iasa la suprafata un procent semnificativ din latura extrovertita.Ca fapt divers, nu exista om 100% introvertit sau 100% extrovertit, ci e un balans de procente care se schimba in functie de starea ta psihica, context, etc. In orice caz, succes.

| anonim3247 a răspuns:

Poți lucra în multe locuri

| anonim3247 a răspuns:

Poți să lucrezi în multe locuri.

| Continchiscontsters a răspuns:

Nu știu asa locuri de munca frate chiar îmi pare rău cu Adevărat da așa locuri ar fi undeva la un market la un depozit sa zic asa da și acolo sunt oamenii ceia ce este si normală ca altfel nu are cum sa fie nu știu da greu foarte greu sa găsești așa loc de muncă poate să-ți găsești de munca de acasă cum fac alți asta ar fi ceva

| Smolbean a răspuns:

Ca și casier/ call center

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Smolbean):

Pai l-ai terminat ca casier ști cum o să-l bombardeze? Call center da ar fi ceva

| Smolbean a răspuns (pentru Continchiscontsters):

Ideea e sa interacționeze cu lumea, sa scape de timiditate ☺️

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Smolbean):

Bravo da asa da da el este timid a zis totul din prima și este și introverti și ca casier o să-l faci ști cum? Da îmi doresc sincer cu Adevărat chiar sa fie casiere ca nu este rău să muncești cu oamenii ca alți sunt mai suciti astea e ce să-le faci probabil asta îl și dersjanjeza cel mai mult și de asta nu vrea sa muncesca cu oamenii îl dersjanjeza astfel de oamenii și nu-i suportata nu le face față

| aaanamariaaa a răspuns (pentru Smolbean):

Crede ma ca odată ce asta este firea ta ca om, nu ai cum sa te schimbi radical. Decât doar sa te obișnuiești cu ideea ca esti nevoit sa comunici ca să funcționezi în societate, da nu neapărat ca vorbești cu lumea de drag și ca nu mai poți de bucurie. Unii oameni chiar se simt mai bine când sunt singuri, sau înconjurați doar de familie și câțiva prieteni acolo.

| Smolbean a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Eu sunt exemplul viu de om introvertit care acum nu mai are treaba sa vorbească cu lumea.
Da, de cele mai multe ori, prefer sa fiu singur, dar dacă trebuie sa vorbesc, nu ma deranjează.
Nu poți trai toată viata sub carapace, și sa te ascunzi de oameni. Trebuie sa ieși din zona ta de confort, măcar pentru puțin timp.
Si la call center se vorbește cu oamenii, atâta ca nu ii vezi.
Un job care nu necesita interacțiune, este completați sondajelor, dacă se poate numi job...

| Xena20 a răspuns (pentru Smolbean):

Cred că glumești cu call center, call centerul nu e pentru oameni timizi, acolo trebuie să vorbești toată ziua cu oameni străini la telefon

| teclado a răspuns:

Ceasornicărie, mecanică fină, pneumatica hidraulica, metrologie, chimie, fizica, matematica, translator
traducator intrpret
mecanic auto
vopsitor auto
bucatar
zidar faințar constructor rigipsar instalator
agent de paza,
impartitor de pliante si afise in cutiile de posta spam
programator
sculptopr pictor dulgher pietrar pianist
metrolog
covrigar gogosar
muncitor in banda
salahor carator de scule pe santier
om de servici la firma de curatenie care are contract cu birouri sa mearga sa faca curat dupa program cand birourile sunt goale.
Mecatronist electrician auto
geamgiu
sudor strungar agricultor viticultor
tipograf geolog ALPINIST utilitar
om in service angajat sa stea in spate si sa repare televizoare aspiratoare cuptoare cu microunde pentru garantii.
pusnic preot sihastru profet
UITE SI MOISE MARELE MOISE DIN BIBLIE NU PUTEA SA VORBESCA IN FATA OAMENILOR
CHIAR AVEA TRAC DE SCENA

Pescar, paznic, matrător

| aaanamariaaa a răspuns:

Sofer pe tir, dar nu ai zis de ceva neapărat bine plătit. Deci șofer în general, ca nu ai foarte multa interacțiune cu oamenii, cum ar fi ca și casier cum ți a recomandat cineva mai sus. Venind de la o persoana introvertita de altfel sa stii ca joburile de acest fel sunt limitate, ca majoritatea tot necesita sa ai interacțiune cu cineva. Poate doar sa lucrezi de acasă, în IT ceva. Dar asta nu ar face decât sa înrăutățeasca introvertirea noastră, devenind din ce în ce mai anxioși social și probabil ajungând sa evitam oamenii complet ( ca și mine câteodatălaughing ) nu e neapărat de ras da mna. Si eu la jobul meu tot am de a face cu oamenii, și vreau nu vreau trebuie sa comunic, macar minimul acolo cât sa nu par "sălbatică ", sau unora ( ca nu mulți înțeleg timiditatea, alții o vad ca fiind aroganta) chiar dacă tu ești mai emotiv asa. Cel mai bine ar fi sa lucrezi cu cineva cunoscut și cu care deja te simți confortabil sa fii în preajma gen un prieten, ruda, sau dacă nu, o munca individuala gen șofer ceva, chiar nu știu. Sa încerci sa vezi cum te acomodezi. Poate te ajuta sa te simți în largul tău și sa iti câștigi și bănuții în același timp