| RynaCyng a întrebat:

Salutare TPU, sunt cls a 8-a si as vrea sa dau la Liceul Nichita Stanescu Ploiesti pe Stiinte Sociale. Media mea 5-7 este 9.04 acu depinte de cls a 8-a... am calculat daca media generala in clasa a 8a o sa fie 8.25, media 5-8 va fi 8.55.

Rugamintea mea la cine stie, este cu ce medie se ntra pe anul 2012? Pentra ca as vera sa intru la Nichita. Stiu ca la 2011 este 7.50. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Parker a răspuns:

Nu exista medie "cu care" se intra "pe" anul 2012.
7.50 din 2011 se numeste "Ultima medie" si reprezinta media ultimului candidat admis la liceul respectiv. De obicei, ultima medie difera de la an la an cu maximum +/- 1 punct. De exemplu, la liceul meu, acum 2 ani a fost ultima medie 4.50 si anul trecut a fost 8.70. Trebuie sa inveti si sa ai si noroc. Ca sa intrii la liceul ala, trebuie sa ochesti 2 dintr-o lovitura : sa ai note mari la examen, si restul sa aiba mici. Sau macar una din ele, daca ai noroc...