| Alexander2799 a întrebat:

Salutare tuturor, am nevoie de ajutorul vostru, de curând am devenit interesat de facultatea veterinara, am cautat pe net mai multe informații cu privire la ea, insa nu găsesc câteva lucruri, nu am găsit cu ce medie se intra la veterinara, cu aproximație sau cât de mult contează media de la bac, probabil ca sunt eu mai prost și nu găsesc, sper sa nu fi întrebat vreo prostie, mulțumesc

1 răspuns:
| ancaval a răspuns:

Dai examen de admitere și în funcție de locurile disponibile, intri sau nu.

Exemplu:
Sunt 30 locuri buget și 70 locuri taxă.
Să zicem că tu dai examen pentru buget și ai luat 7, 40, poziția 30 cu un alt coleg.
Care din voi 2 rămâne la buget? Cel cu media de bac mai mare. Celălalt trece la taxă. Dacă aveți aceași medie de bac, se ia în ordine alfabetică.

Mai e o altă variantă de calcul, dar se aplică la medicină generală. Nu cred că ar fi așa și la veterinară.