| MadrYx a întrebat:

Salutari tuturor,vin si eu cu o intrebare, la care astept mai multe raspunsuri, si nu date la misto, deoarece le voi folosi orientativ.

Sunt a 10-a,ma tot gandesc unde sa fac facultatea. Domeniul va fi in calculatoare,applicand in software, de preferat, insa nu stiu ce sa aleg. Sor'mea s-a interesat la un coleg de servici care e pe domeniul asta despre cele neceasre, iar el a spus ca trebuie musai sa fac politehnica..insa inainte de asta,eu tot vorbeam cu ai mei,si cu sor'mea sa merg in afara,in Anglia,deoarece acolo studiile sunt recunoscute in toata lumea, iar statul plateste studiul celor veniti din afara, adica nu dau bani, plateste statul prin nu stiu ce program..in fine, ma tot gandesc...si trebuie sa fac o alegere de pe acum. Sa ma duc la politehnica unde voi fi aproape de casa (Ploiesti),desi asta nu conteaza,caci stau oricum singur la facultata,nu mai stau cu "babacii" laughing,sau sa merg in strainatate, unde e un alt nivel, ceea ce,bineinteles, presupune perfectiunea englezei mele? Inca nu stiu..ma incanta pana peste cap ideea unui program de invatamant in afara tarii, insa, parca ceva imi spune sa stau aici...si nu stiu dc, parca si mai mult imi surade ideea asta, si de aia nu stiu ce sa fac..cand ma gandesc ca as putea pleca,ma gandesc sa stau aici,iar cand o fac,ma gandesc "dar pot pleca in afara,sa vad lumea,oamenii adevarati,nu gunoaiele astea".

Deasemenea,ca o mica paranteza,acolo daca incerci tu, fara sa iti ceara profu', sa dai dar, te dau afara instant...aici daca nu dai, poti face de nota 20, pici daca asa vrea profu'...Acum voi ce credeti?

Ms pentru timpul acordat, funda celui mai serios raspuns. xD

Răspuns Câştigător
| brk a răspuns:

Eu te sfatuies sa pleci daca ai ocazia, serios, ai stat 17 ani in tara asta ti-ai dat seama de ce e in stare, in plus facand o facultate dincolo, cei de acolo la terminarea ei o sa iti ofere un loc de munca, sprijin financiar in timpul facultatii, aici in tara poti termina 10 facultati si o sa ajungi sa freci menta daca nu ai pilele potrivite, crede-ma... sper ca te-am ajutat.

9 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Du-te afara, sunt in mare cautare capsunari, servitoare, spalatori de funduri.

| MadrYx explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Aa,ai fost uh si ai lucrat, nu?

| Oana92 a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spun cu facultatea ca nu e domeniul meu, DAR sa stii ca nu in toate facultatile merge cu mita. Eu am profesori in facultate la care daca indraznesti sa mergi cu bani sunt in stare sa cheme politia!

| stpu a răspuns:

Mars afara!
"dar pot pleca in afara, sa vad lumea, oamenii adevarati, nu gunoaiele astea". Adica noi suntem gunoaie? Tu esti un gunoi?
Romania( dar mai ales eu) e satula de rahatei d-astia ca tine care isi inchipuie ei ca sunt mari si tari, dar in fond nici n-au invatat sa foloseasca hartia igienica.
Mars afara!

| MadrYx explică (pentru stpu):

Bai "rahatelule", cand ziceam de gunoaiele din Romania ma referea la adevaratii ratati, precum Basescu, si astia d ne conduc statul si maresc pretul la orice, dar daca si tu te simti un gunoi, nu-i vina meawinking

| stpu a răspuns (pentru MadrYx):

Deci tu ai probleme cu exprimarea. N-ai invatat sa te exprimi corect in limba romana, dar vrei sa pleci in Anglia laughing Nu-i problema, oricum engleza e mai usoara decat romana...
Daca Basescu e ratat inseamna ca tu nu te-ai nascut niciodata.
Daca nu stii sa te exprimi, taci naibii din gura. Prin exprimarea ta ai jignit o tara intreaga.
Si apoi superficialitatea aia "afara oameni adevarati". Sigur, in Anglia fug cainii cu covrigi in coada si trebuie sa-i lingi in cur sa le iei covrigul.
Mai trebuie sa te maturizezi!

| MadrYx explică (pentru stpu):

Frate,eu nu vreau sa ma intelegi gresit,eu nu aveam in gand nici sate jignesc pe tine,nici pe oamenii care pot fi numiti oameni,ci doar pe astia de ne aduc la sapa de lemn, intr-adevar, oi avea probleme de exprimare, dar repet, pe tine nu vroiam sa te jignesc big grin

| Deliα a răspuns:

Du-te in Spania

| brk a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa pleci, totusi e Anglia, ai stat 17 in tara asta si ti-ai dat seama de ce e in stare, daca ai ocazia pleaca, ori mergi la poli ori dicolo tot departe de casa esti, in plus dupa ce termini facultatea cei de acolo iti vor oferii o slujba, iti vor oferii sprijin financiar in timpul facultatii, aici in tara poti termina 10 facultati si o sa freci menta in fata unui tv daca nu ai pilele necesare, sau ar trebui sa fi un geniu si sa vina sa te ia nasalaughing... daca tu crezi ca te descurci pleaca, o sa ai viitorul asigurat ceea ce la noi in tara e doar de domeniul sf-ului acest lucrulaughing... sper ca te-am ajutat