| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac cu viitorul meu.Am 21 de ani, am terminat liceul prin 2013, am stat in somaj 6 luni deoarece stiam ca nu voi gasi de lucru (s-a terminat somajul) am cautat de lucru nu prea am gasit, am reusit intr-un final cateva luni dar m-a dat afara deoarece nu prea ma pricepeam la ceea ce faceam.Am mai incercat odata la o firma si din nou a rezistat doar cateva luni deoarece a redus din angajati ca nu-i prea mergea afacerea (numai ghinion), si acum stau si ma gandesc ce sa fac. Facultatea nu vad rostu sa o urmez deoarece nu-mi asigura la fel nimic (mi se pare 3-4 ani pierdere de timp, bacu nu l-am luat si stiu ca e important dar nu prea am invatat de mic deci mi-e foarte greu acum).Am terminat liceu de constructii (habar n-am in domeniul deoarece nu ne-am dat interesu nici noi elevii nici profesorii), fac sala de 5 ani am ceva cunostinte in domeniu cu alimentatie, tipuri de antrenament si imi place ceea ce fac dar nu vad unde voi ajunge cu asta.Ma gandeam sa fac un curs de instructor fitness dar nici asta nu ma va duce prea departe. Orasul unde locuiesc e cam mort, prieteni pe dincolo nu prea am deci sa merg de unul singur prin Londra nestiind sa fac mai nimic e aproape imposibil.Sunt foarte derutat!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa te inrolezi in armata si sa iti faci viitorul acolo, acum faci evidentierea cu fisa medicala care tio da medicul de familie si le zici ca vrei sa te alistezi, inveti o meserie sau te faci sofer ai de toate acolo mancare si cazare gratuita, colegi si nu prea muncesti in general.

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru mgtow):

Am incercat, nu se poate.Sunt discromat am luat inapt!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti derutat pentru ca nu ai invatat. Diploma aia de bac e sfanta la angajare, cine stie ca nu ai bacul luat nici nu se mai uita pe CV ul tau. Ai facut o scoala profesionala care te a calificat in ceva, dar nu ai dat 2 lei pe ce ai invatat acolo... acum lenea ta incepe sa se observe.

Răspuns utilizator avertizat
| gabriel87000 a răspuns:

Daca de mic n-ai fost invatat cu munca. acum ca ai 21 de ani slabe sanse ca cineva sa te primeasca la munca? eu unu lucrez de la 14 ani incontinuu si nu ma plang de munca si am doar 8 clase iar tu cu liceul terminat nu ai gasit de lucru? imposibil daca vrei sa muncesti e imposibil sa nu gasesti ceva de lucru.sunt atatea domeni frate, constructii, agricultura.confectii,ajutor de bucatar, spalat de vase etc