Întrebare recomandată | NonZarek a întrebat:

Se apropie bacul și am stat și m-am gândit bine ce vreau sa fac mai departe. As vrea sa urmez o facultate (de film, irelevant) însă în străinătate. M-am gândit la Franța sau Anglia fiindcă am citit ca sunt foarte bune și chiar înveți acolo și ți se oferă contracte etc. Problema e costul, în Anglia e 19, 000 lire, Franța 15, 000 euro. Banii ăștia nu am cum sa ii fac într-un timp atât de scurt și acum întrebarea mea este, știți cumva vreo metoda prin care as putea intra la facultate printr-o metoda mai ieftina sau accesibila? Exista burse în România care sa îmi plătească costul de înscriere? Chiar îmi doresc sa studiez în una din tarile astea 2 și trebuie sa ma hotărăsc cât mai repede pentru a ma pune sa învăț limba respectiva.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ești realmente bun, intri cu bursă dacă nu, fă UNATC - doar să iei examenul

| NonZarek explică (pentru sierra1):

Și bursa cum se obține mai exact, sau ce este? Trebuie depus dosar sau

| sierra1 a răspuns (pentru NonZarek):

"Dacă ești realmente bun" - AȘA o obții

| Lukasssz a răspuns:

Daca esti destept poti intra cu bursa.

| Eireann a răspuns:

Anglia ( banuiesc ca te referi la UK) e cam complicat - ei nu prea mai ofera nimic studentilor straini si o sa ceara A levels si GCSE si e destul de complicat sa le echivalezi. Plus daca esti acolo cu viza de student nu ai dreptul sa muncesti. Deci chiar cu bursa de studii trebuie sa faci rost de cel putin £700 pe luna ca sa te intretii.

| Eireann a răspuns:

Aici ai cam toate bursele disponibile pentru studentii romani la facultati de film din strainatate ( nu doar UK si Franta):
https://www.wemakescholars.com/......y-overseas

Răspuns utilizator avertizat