| Sheevs a întrebat:

Am inteles ca as putea sa imi dau in judecata tatal daca dupa 18 ani o sa urmez o facultate de stat. In primul rand as vrea sa stiu ce trebuie sa fac pentru a-l da in judecata (ce acte, ce drumuri etc.). In al doilea rand eu planuiesc sa studiez in strainatate la o facultate de stat si vreau sa stiu daca se ia in considerare si el e obligat in continuare sa imi plateasca pensia alimentara.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca in primul rand o intelegere cu tatal tau, sa-ti plateasca intretinerea la care a fost obligat si dupa implinirea varstei de 18 ani, daca urmezi facultatea, indiferent ca este de stat ori particulara, pana la terminarea acesteia. Daca va intelegeti puteti incheia o tranzactie(intelegere), care sa fie consfintita printr-o hotarare judecatoreasca(numita hotarare de expedient), care este la fel de valabila ca orice alta hotarare judecatoreasca. Numai daca nu va intelegeti poti sa-l dai in judecata, printr-o cerere adresata judecatoriei de la domiciliu, la care anexezi copii ale vechii hotarari judecatoresti si certificatului de nastere si o adeverinta de la facultatea pe care o urmezi, prin care se adevereste ca esti inmatriculata si urmezi studiile la acea facultate. Numai bine!

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Intai asteapta sa reusesti, de unde stii ca nu te va ajuta fara sa il dai in judecata!

| luiza a răspuns:

Tatal este obligat sa te sustina peste 18 ani doar daca faci facultatea si doar pana la 25 de ani! nu conteaza unde faci facultatea, trebuie sa aduci doar acte ca esti student pentru a i se retine pensia alimentare. Daca nu urmezi o forma de invatamant dupa 18 ani tatal nu mai are obligatia platii pensiei alimentare.

| alexeanca a răspuns:

Cauta-l pe utilizatorul ioandelasal si pune-i lui intrebarea.Este singurul care iti poate da un raspuns competent in acest sens.

| noktambul a răspuns:

Parintele este obligat la plata pensiei alimentare si dupa ce copilul implineste 18 ani, in cazul in care acesta isi continua studiile. Indiferent unde sau la ce fel de facultate (stat/particulara). Ia legatura cu tatal tau si da-l in judecata doar daca refuza sa-ti mai plateasca pensia alimentara.

| fryekid a răspuns:

Nu, nu trebuie sa urmezi o facultate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa il dai in judecata? Multumeste bunului Dumnezeu ca si datoritata tatalui tau putem avea acum o conversatie. Numai bine.