| IMISSYOUBABY a întrebat:

Spuneti-mi si mie depre profilul de stiinte sociale cat mai multe informatii.

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Probabil esti atrasa mai degraba de disciplinele umaniste si ai de ales intre filologie si stiinte sociale.
Desi ambele profile au un trunchi comun consistent : nr. de ore si programa la romana, istorie, geografie, limbi straine sint cam aceleasi si consistente, pe cind mate, fizica, stiintele in general nu au o pondere importanta ( cam dispar chiar din clasa a 11-a), totusi difera prin cite ceva.
Ca materie noua se va face la ambele latina, obiect la care cei de la filo vor da si teza.
Logica, psihologia, sociologia, filosofia se vor face pe rind la ambele profile, dar sint considerate firesc specifice stiintelor sociale si au o pondere mai mare decit la filologie ( de aici se va da alta teza de catre cei de la stiinte sociale).
In ce priveste limbile straine, cei de la filologie au citeva ore in plus in programa. Acelasi lucru e valabil si pentru limba romana, firesc. De asemenea, exclusiv la filologie se studiaza si literatura universala.
Daca ai inclinatie catre literatura in general, catre limbi straine, daca esti creativa, imaginativa, ti se potriveste mai mult filologia.
Daca te atrag disciplinele umaniste dar nu excelezi in ce priveste literatura si limbile, alege stiintele sociale.
De la aceste doua profile poti urma litere, limbi straine, drept, psihologie, jurnalism, filosofie, istorie etc.

6 răspunsuri:
| andipd a răspuns:

Din cate stiu de la fratele meu:
- din clasa a 11-a nu mai faci chimie, biologie, fizica si nu mai stiu ce...
-nu dai bacu' la mate dar il dai la engleza, romana, istorie, geografie si parca atat
Si cam atat stiu...happy

| Mitzac a răspuns:

Pai vei face foarte multa fizica chimie si biologie vei avea cam 4-5 ore e fizica pe saptamana 3 de chimie si 2sau 3 de biologie depinde de liceu

| michelia a răspuns (pentru Mitzac):

N-ai fost atent/a la profil; ce spui tu e valabil pentru stiintele naturii.

| Mitzac a răspuns (pentru michelia):

Am vazut pe urmabig grinhappy

| Soniix a răspuns:

Cele mai importante sunt romana, istorie, geografie, limbi straine.

| Zuzz a răspuns:

Este un profil uman,bazat pe romana,istorie,limbi straine si in fiecare an o sa ai o materie de specialitate logica,psihologie,economie si filozofie. Este un profil foarte bun, deoarece ai ocazia sa te implici in multe proiecte in care vei lucra cu oameni (gen debate) care te vor ajuta pe viitor si iti dezolta personalitatea, mentalitatea si ai multe usi deschise spre facultate.Dai teza din romana, engleza, geografie/istorie si la materia de profil din anul respectiv.E un profil foarte fain