| ralukutza123 a întrebat:

Sunt clasa a 12-a și încă nu știu la ce facultate sa mă duc. Sunt la un liceu de real, dar nu sunt buna deloc la fizica și informatica.
Mulți mi-au recomandat politehnica dar nu știu exact ce facultate sa aleg. Îmi este puțin frica de politehnica pt ca am auzit ca este foarte grea. Eu as dori sa fac o facultate care pe viitor sa mă ajute sa îmi găsesc un job bine plătit.
În alta ordine de idei, și ASE ar putea fi o varianta. Deși în ultimul timp am văzut ca nu mai este o facultate așa bine văzută. Îmi puteți spune care sunt facultățile de la ASE mai bune, în care chiar se face ceva, iar după facultate as putea sa îmi găsesc un serviciu ok?
Iar la Politehnica... mă puteți ajuta cu câteva informații și prouneri legate de domeniile respective? Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Raluca, lasa asta cu ''jobul bine platit''. Perceptiile de la 18-19 si 25 de ani sunt super diferite. Ce iti pare acum bine platit iti va putea parea prost platit in cativa ani. Tin minte, cand eram in liceu, credeam ca 2000 de Ron inseamna salar mare. Inchide ochii si incearca sa te vizualizezi peste 10 ani. Unde esti, ce faci? E o decizie importanta, multa lume nu o gandeste cum trebuie si se trezeste ca face 3 facultati si nu termina vreuna. Gandeste-te la ce iti place, da 100% si vor veni si banii si satisfactiile.

| liviu890 a răspuns:

Du-te la medicina!

| MacBookPro a răspuns:

La ce liceu esti?