| Alexandinho10 a întrebat:

Sunt clasa a 8 a.Am de gând sa ma fac psiholog. Se castiga bani? Pe ce profil trebuie sa dau? Stiinte ale naturii sau sociale? Si care e diferența dintre uman si real?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate peste vreo 20 de ani dupa ce devii psiholog foarte bun, vei castiga multi, dar pentru inceput, vei avea salariu ca toti incepatorii, minim pe economie.

| Alexandinho10 explică (pentru Violleta2022):

Dacă este suficient pentru întreținere si un loc de munca de viitor nu conteaza

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandinho10):

Nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat!
Duap terminarea facultatii, va trebuii sa alergi si sa-ti cauti singura de munca. Sa trimiti CV-ul la agentiile de recrutare, sa mergi la interviuri si daca esti norocoasa, posibil sa prinzi un job de asistent social in primul an, lucarnd pana gasesti ceva pentru pregatirea ta.
Crezi ca etse suficient pentru intertinere sa ai salariul in jur de 2000 lei pe luna?
Poate daca stai cu parintii si te hranesc ei, platind si intretinerea, chiria samd.
Un salariu decent care sa te intretina, apare mai tarziu, pest ani cand capeti experinta si dovedesti ca esti bun.

| Zaygon a răspuns:

Daca mergi numa dupa bani cautati alta ocupatie.

| Alexandinho10 explică (pentru Zaygon):

Îmi place si sa ascult persoane și sa comunic