| anonim_4396 a întrebat:

Știe cineva dacă pe cardul cu care plătesc online îmi poate baga și salariul sau trebuie sa-mi fac alt card?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca acel card bancar are multiple functii, acolo ti s epoate vira salariul si banii din transfer de la rude, prieteni sau chiar aplicatii online.
Tot cu acelasi card platesti online, sau la magazin, ori unde vrei tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariul se vireaza in cont nu pe card. Asa ca daca ai un cont curent la o banca ti se poate vira salariu in el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banii nu sunt pe card și nu se bagă pe card ci în contul bancar la care cardul este asociat. Cardul este doar o modalitate de acces la contul bancar, fără a mai fi nevoie să mergi la ghișeu.

| mihai69 a răspuns:

Pe card nu-ți "bagă" nimic.
Plățile se fac în cont. Și nu, nu ai nevoie de altul, în afară de cel actual la care ai deja atașat un card de debit.
Dacă însă acum ai doar un card de credit, vei avea nevoie de un alt cont (la care poți cere card de debit dacă vrei / ai nevoie).

| 1234568807 a răspuns:

Salariul se livreaza in contul bancar in care ai dat extrasul de cont

| IceRope a răspuns:

Nu ești obligat să deschizi alt cont bancar pentru viramentul banilor de salariu. Contul aferent cardului actual este suficient, indiferent că vorbim despre un card al vreunei bănci renumite sau carduri de tip Revolut. Angajatorul nu îți poate impune o bancă anume, confirm legislației. Dacă nu îi convine cardul tău, spune-i că vrei banii cash.winking