| uahoe a întrebat:

Vreau sa devin femeie de afaceri sau avocat. Conteaza la ce profil ma duc la liceu(vreau mai mult filo-engleza). Si la ce facultati pot merge?

Va multumesc!
(stiu ca te-ai uitat)

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Dupa terminarea liceului poti urma ce facultate doresti, indiferent de profil.
Conteaza studiul individual si meditatiile cel mai mult care inlocuiesc in mare ceea ce faci la liceu, mai putin conteaza profilul daca ai ambitie.
Dar spre ex daca vrei sa devii medic te ajuta mai mult Stiinte ale Naturii decat Filo.
Tu vrei sa devii avocat, deci ar trebui sa mergi pe stiinte sociale.
De pe filo poti in mare sa te faci profesor sau traducator.Pe acest profil se pune accent pe literatura si limbi straine.
In opinia mea stiintele sociale iti vor fi mai utile daca nu vrei profesor sau traducator.
Pe stiinte sociale se pune accent pe istorie si geografie.
Dupa terminarea liceului poti de pe acest profil sa faci Dreptul(ce iti trebuie tie), Facultatea de Psihologie, Jurnalism...
Mai ok la Stiinte Sociale.
Posibil iti vei schimba decizia in urmatorii 4 ani.
Sunt persoane care de la filo au mers la Medicina, deci conteaza copilul, nu profilul.
Un sfat:NU te fa avocat ca sunt prea multi si daca stii ca nu vei excela in acest domeniu o sa mori de foame.
De pe uman cea mai buna facultate pe care o poti urma este posibil Dreptul.
Si daca mergi la Drept alege sa devii judecator, procuror sau sa lucrezi in politie ca si ofiter, dar NU avocat.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa fii avocat ai nevoie de facultatea de drept iar liceu profilul filologie e suficient. Ca sa fii femeie de afaceri ai nevoie de bani și fler în afaceri nu de facultati