| aurora23 a întrebat:

Vreau sa imi dau demisia si conform contratului e precizat preavizul de 20 de zile.Trebuie neaparat executate acele zile? Eu doresc cat mai repede sa plec si sa ma ocup de altceva intre timp.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a nu munci in perioada de preaviz ai 2 posibilitati:
1. Discuti cu angajatorul si-l rogi sa renunte la perioada de preaviz, el poate sa faca asta.
2. Daca nu rezolvi cu angajatorul poti pleca fara a respecta perioada dar o sa-ti desfaca disciplinar CIM pentru absente nemotivate si te poate afecta la urmatorul loc de munca, de obicei nici unui angajator nu-i convin salariatii indisciplinati.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din punct de vedere legal e obligatoriu... dar te poti intelege cu angajatorul

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Trebuie. In caz ca negociezi altceva cu angajatorul e treaba voastra.