| 49Days a întrebat:

Vreau si eu sa imi explice cineva....tocmai mi-am dat demisia, eu lucrand 12 ore iar pe cartea de munca doar 4. Problema e alta...lasand la o parte ca nu vroia sa plec si nu punea anunt(eu anuntand,intreband daca bag preavizul si mi-a spus nu,ca gaseste repede pe cineva) mi-a oprit din bani. Practic eu am luat banii pe jumatate de luna, desi am lucrat aproape o luna. N-am terminat-o ce-i drept dar cateva zile tot am lucrat degeaba.
In concluzie unde trebuie sa ma duc si ce sa fac?
P.s. ma intereseaza si altceva...noi (2 fete) bateam pe casa in jur de 50-100 lei iar pe sub mana luam vreo 10 13 milioane pe zi.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 solutii:
-Sa rezolvi amiabil cu patronul, respectiv sa-ti accepte demisia si sa renunte la preaviz si sa te plateasca pentru timpul lucrat.
-Daca nu rezolvi amiabil atunci poti sa-l reclami la ITMJ si apoi, daca tot nu se rezolva, sa-l dai in judecata, aceasta doar pentru salariul legal pe care il ai de primit.
Banuiesc ca, in afara de salariul din contract, primeai si salariu la negru, pentru timpul lucrat in plus. De asemenea esti complice si la evaziune fiscala, deoarece nu inregistrai sumele primite, asa ca nu ar fi bine sa-l reclami la politie pe patron, desi ar merita.

| DisturbeDd a răspuns:

Eu vreau sa te felicit, bv!