| alice4stars a întrebat:

Vreau sa mă fac jurnalist, cred. Sau reporter. Ca reporter, ce liceu si facultate trebuie sa fac? Dar pentru jurnalism?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este preferabil să faci un liceu cu specializarea de Filologie sau Ştiinţe Sociale, apoi o Facultate de Jurnalism!

Toate cele bune!

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/2q6KoEi.jpg

2 răspunsuri:
| ChiarEu2 a răspuns:

Daca te uiti bine pe internet, ai sa vezi ca facultatea de jurnalism este una din cele mai "proste" facultati. Daca ai zis ca ce liceu sa faci, ma gandesc ca esti inca in gimnaziu. Iti recomand liceu cu profil real si apoi facultate tehnica (inginerie).

| mjk99 a răspuns:

Salut! Liceul nu are mare importanta. ar fi recomandat un profil uman, filologie sau stiinte sociale pentru a-ti imbogati vocabularul si a-ti dezvolta creativitatea, iar ca facultate, atat pentru a ajunge reporter, cat si pentru a ajunge jurnalist este facultatea de jurnalism. Sper ca te-am ajutat!