| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat seminte de petunii de la market acum vreo doua luni.Au iesit, dar nu infloresc.Cauza? Le-am ingrijit corespunzator, le-am rarit, in fine, cresc ca niste salbaticiuni, inalte si flori, deloc.

Răspuns Câştigător
| mami a răspuns:

Trebuia sa rupi varful dupa a 3 a frunza ca sa nu creasca doar un singur fir lung si ai rabdare ca infloresc dar mai tarziu fata de cele din comert

3 răspunsuri:
| ionutk9 a răspuns:

Poate mai trebuie sa asteptihappy au lumina solara suficienta? daca da atunci ai rabdare cu ele

| misskitty a răspuns:

Sint la umbra.trebuia sa le pui in soare.si nu au nevoie de nimic special, doar apa si soare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciupitul lastarilor se face pentru indesire tufei.
Pt inflorire, petunia are nevoie de ingrasamint saptaminal, de tipul -NPK 15-30-15, soare si apa.
Sper ca ati folosit si un pamint adecvat!
Se poate folosi un pamint usor nisipos si usor acid. De unde? Pamint obisnuit pentru flori 2, 5 parti, I parte nisip, 0, 5 parti pamint pentru rododendroni ( care este acid ).
Totusi, ma repet, fertilizarea este cheia! ( adolf )