| RaduRobertRO a întrebat:

Am găsit aici https://banimarunti.ro/panouri-radiante-pareri/ ceva legat de panourile radiante, ma gândeam sa pun si eu, dar oare diferă de o aerotermă simpla de aceeași putere?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Pe scurt - aparatele de încălzire cu convecție sunt recomandate pentru spațiile locuite în permanență (vei alege: calorifere electrice, aeroterme sau convectoare)

Aparatele de încălzire radiante sunt recomandate în spațiile locuite pe perioade scurte (vei alege: radiatoarele, încălzitoarele cu cuarț sau halogen și panourile radiante)

https://www.giz.ro/......are-46085/

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Eu am panou radiant de 12 ani in dormitor, deci locuit în permanență. Fără probleme.

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Eu am panou radiant de 12 ani in dormitor, deci locuit în permanență. Fără probleme.
Tu ai așa ceva de te pronunți?

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

~ cristi202 : Eu am panou radiant de 12 ani in dormitor~

tu ești special!

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Pai cam sunt. Că pot să mă pronunt cu privire la ele. happy

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce spune în link e total fals. Am panou radiant de 12 ani in dormitor, și de anul trecut am luat și pentru mama mea. Daca ea e extrem de mulțumită, care se uita la fiecare kw consumat, atunci chiar e ceva.

Panourile sunt după mărimi. Fiecărei mărimi ii corespunde un anumit volum al încăperii. La camera ce o am eu, de 12 mp, consumul nu e mai mare de 800 w. Asta inseamna că chiar daca merge nonstop, nu are așa mare consum ca un calorifer electric, care e la 2 kw.

Face fata pana la -5 grade afara. Mai rece cînd e, suplimentam cu încălzirea cu lemne. La -5 un calorifer electric nu face de fata

Modul în care încălzește. Razele infraroșii încălzesc obiectele pe care le ating. Asta înseamnă că tot ce e in încăpere se încălzește. Cam cum e cînd bate soarele afara. Așa simți. Asta înseamnă că și pardoseala nu va fi rece, și cînd te bagi in pat, patul va fi călduț. E un mod de încălzire diferit, mult mai plăcut. Un calorifer electric va încălzi doar aerul din jurul lui.

Deci, merita sa pui. Mai ales daca stai sa te gindesti că risc de incendiu e zero, fata de caloriferele electrice, datorita diferenței de consum.

Sa mai pun și că nu ocupa spatiu deloc?

Cam asta e cu panourile radiante. Vorbește în link cine nu știe.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Ai dreptate aia in link-ul dat de sierra fac reclama la resoruri laughing habar nu ai pe ce lume sunt, habar nu au despre mai nimic.Nu este o sursa de incredere.
Cum zici si tu radiatoarele is viitorul.Eu din ce am citit, consuma mai putin, deci destul de mare procentu 30-40% mai putin decat clasic,e ceva,plus ca te simti minunat laughing nu am experimentat direct,dar stiu ca in zilele mai reci,daca afara e soare si stau la soare ma simti cum am zis minunat,orice om,animal s-ar simti foarte copnfortabil asa.

Sierra te mai is si la misto laughing ca esti special, el bazindu-se doara pe ce zic altii, nu se bazeaza nici macar pe simturile lui, is sigur ca a stat si el la soare macar odata in viata cand afara a fost racoare si stie f bine cum te simti.
Dar na acu daca a comiso, o tine tot asa.
Unde pui ca nu ai nici ventilatoare sa te biziei alea intruna.
Acu cei bun e bun, trebuie sa recunoastem.Pronbla la radiatoare este pretul,e mare comparativ cu cele clasice,dar avimnd in vedere consumul,iti scoti bani rapid.
Sierra nu are radiatoare, nici nu stie ces alea laughing dar cum am zis fiecare isi da cu presupusu pe aici, chiar daca vad ca e altfel ei zic ca altii, chiar daca ei simt, tot ca altii zic, ca asa is unia laughing

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Consumul ne vine mai ieftin decat era inainte total pe lemne, asta e clar.
Ca si ambient, e cea mai tare forma de incalzire, zic eu. E altceva cand simti toate obiectele fiind calde in jurul tau. Si, cum zici, de parca ai sta la soare. Sotia mea a avut mereu probleme iarna cu picioarele reci, ei bine, de cand il avem, nu mai are probleme, ca ii incalzeste bine picoarele.

| sierra1 a răspuns:

Dacă "isteții_jmekeri" ar fi avut un mușuroi de bălegar fumegând in dormintor pe post de "incălzire centrală", fii sigur că asta ți-ar fi recomandat și ție să faci. Și desigur toți sunt fraieri doar ei isteții știu totul...

lasă-i să se creadă cum vor...

| mihai69 a răspuns:

Nu e mare diferență.

| relian a răspuns:

Panourile radiante is viitorul, asta e clara, resouri, calorifere si alte desene animate trebuie sa dispara.
Radiatoarele is mai bune, te simti mai confortabil, iar constul este mai mic cu pana la 40% fata de calorifere si alte chestii cu elementi electrici.
Sierra nu stie ce spune, ori nu stie cei ala un radiator.Un radiator incalzeste peste tot in camera, fara a fi nevoie de absolut nici un ventilator,
Radiatorul produce radiatii, exact ca cele de la soare.Ai stat vreodata iarna sau chiar si acum afara cand este soare,sa stai asa in bataia soarelui?
Daca ai stat,ori daca nu,mergi si cand e soare afara si mai racoare, vezi cum te simti.
Te simti f bine pentru ca radiatiile de la soare te incalzesc direct pe tine,nu incalzeste aerul din jurul tau,ca urmare aerul din jur va avea o temperatura ceva mai mica decat obiectele si oamenii,ce face ca confortul sa fie mai mare,adica sa te simti minunat laughing
Sint sigur ca ai experimentat ce am zis eu cu soarele si stii ce bine te simti cand afara este rece si te bate soarele direct.

Nu auzi decat musca,nici pe aiai ca nu-s muste cand este frig,radiatoarele nu au ventilatoare,deci nu ventileaza aerul ca nu au pentru ce.
Radiatiile se duc peste tot in camera,lovesc peretii, obiectele si animale, oameni, incalzeste direct obiectele, apoi de la alea se incalzeste si aerul.

Personal nu am folosit, aici la mine am incalzire centralizata, dar am citit despre aceste radiatoare si cum zic, consumul este mai scazut decat la calorifere, resouri, convectoare, zic aia intre 30-40%,altii zic si 45%,banui ca depinde ce scula de radiator,panou cumperi.

O alta chestie,cand cumpepri un radiator,sau panou de asta radiant trebuie sa spui,asta daca nu te intreaba ala la magazin,ce camera ai,de citi metri patrati, de citi metri cubi,sa cumperi ceva care sa faca fata.
Deci viitorul asta este,radiatoare. Uite vorbeste cu Cristi,el a spus ca are acasa panouri de astea radiante.El spune ca is f bune.

Nu stiu de unde scoate siera ca radiatoarele trebuie folosite doara temporar laughing Radiatoarele le folosesti cit ai nevoie,zi de zi,alea au termostat,reglezi la cit doresti temp si ala pleaca s e opreste cand e nevoie,deci ce bat aia cimpii in link-ul dat de sierra,aia vorbesc sa nu adoarma laughing
Aia zic tocmai invers,ca e mai confortabil clasic decat radiant,auzi la ei ce gogomanii pot sa zica.
Eu am citit la fabricant aici in america si la magazine si toti zic confortul,este mai mare la radiatoare decat la clasice.

Unde pui ca incalzirea se face mai rapid la radiatoare,te incalzeste direct pe tine, de fapt asta si intereseaza, sa te simti tu cald, iar in jur sa fie nitel mai jos tem, ca tu sa te simti bine.
La clasice se incalzeste aerul, daca e prea cald te sufoci, daca e prea rece e rece il simti laughing l a radiatoare exista tot timpul o diferernta intre aer si tine.

Cum am zis nu trebuie sa crezi pe nimeni, iesi afara ziua cand este soare si afara e frig si stai in bataia soarelui si vezi cum te simti, apoi vei stii daca e bine sau mai putin bine.

Plus ca te intereseaza si consumul, sa consumi cu 30-40% mai putin e o chestie, nu-i de colea.