| GregHouse a întrebat:

Hello, fellows.
Are cineva sistem de incalzire cu panouri radiante? Daca da, cum face fata in lunile de iarna?

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Panourile radiante daca sunt montate corespunzator intr-o incapere de dimensiunile specificate de producatorul panoului, fac fata cu brio iernilor de pe la noi, problema ar fi la factura de energie electrica(sa majorat pretul)si daca nu ai eventual si o sursa alternativa (panouri foto-voltaice, adica solare)va fi mai costisitor.Respecte...

| Aurelian2014 a răspuns (pentru LIN2010):

Exista doua tipuri de panouri pentru incalzirea suprafetelor, si anume panourile radiante cu infrarosu care se monteaza de regula pe tavan si plasmele termice cu infrarosu care se monteaza doar pe perete si sunt negre din sticla sau ceramica. Panourile foto voltaice sunt cele producatoare de energie electrica regenerabila, iar panourile solare sunt pentru incalzirea apei (la baie, bucatarie sau in caloriferele de incalzire, unde nu sunt eficiente deloc)

5 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Nu am, dar am fost la cineva care avea. Personal nu-mi placeau cum aratau panourile cu plasma, ca design al camerei si nici uniformitatea temperaturii in incapere. Poate o fi doar o idee conservatoare in favoarea radiatoarelor clasice... personal nu mi-as monta, fiind tehnologie noua inca nu se cunosc reactiile adverse ale organismului expus perioada relativ mare la UV. Fiziologic nu mi-se pare ok sa fii expus zi si noapte la UV, in natura soarele apune noaptea.

| Aurelian2014 a răspuns (pentru carpediem):

Acele panouri care le-ai vazut tu sunt de fapt plasme termice cu infrarosu. Panourile radiante emit intre 4 si 14 microni radiatii UV, iar pana in 20 microni sunt benefice organismului uman. In orice casa in care intra lumina exista radiatii UV in numar foarte mic. Un cuptor cu microunde emite 500 de radiatii UV, iar in verile caniculare cand afara sunt 30-35 grade celsius, esista un numar de cca 25-28 microni, de aceea dermatologii ne recomanda sa folosim palarie si sa nu ne expunem dezbracati la soare.

| carpediem a răspuns (pentru Aurelian2014):

Bravo, atunci stai tu cu palarie in casa sub panou.

| Aurelian2014 a răspuns:

Eu am panouri Sunjoy in casa de 3 ani de zile si sunt foarte multumit. In primul rand pentru confort, design si economie la factura de incalzire. Locuiesc la etaj 4 din 8 intr-un ap cu 3 cam. Iarna trecuta am platit cca 260-270 lei/luna tot ce inseamna consumator de energie electrica, pe cand vecinii mei care au centrala termica plateau cca 200-220 lei/luna + factura de lumina de cca 100-120 lei/luna. Am iesit cu mult mai bine decat ei. Si asta iti poate confirma aproape orice cunoscator de panouri, cele mai bune, d.p.d.v calitativ sunt SUNJOY singurele de pe piata cu 10 ani garantie si durata de viata de 25 de ani!