| caramida25 a întrebat:

Oare stie cineva o solutie necostisitoare de incalzire pentru iarna? M-am uitat dupa niste panouri radiante dar nu stiu ce sa zic.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Panourile radiante sunt superOK. Sotia mea a studiat "terenul" acum 10 ani timp de doua luni. După, am si luat. Avem de atunci in dormitor. Suntem foarte mulțumiți. La o camera de 12 mp, cu izolatie interioară de polistiren de 2, 5, si un perete exterior, cu o temperatura de 23 grade, consumul e de 200 lei pe luna. Cu lemne ar fi mai scump. Mai facem foc cu brichete de rumegus doar in zilele foarte reci. Dar diferenta o da căldura, e ca si cand stai la soare. Radiatiile infraroșii încălzesc obiectele, deci si pe tine, ceea ce e cu totul altceva, fata de celelalte metode care încălzesc doar aerul. Un panou instalat pe tavan încălzește si pardoseala, ceea ce face sa nu mai simti rece la picioare. Mai mult, camera daca e rece, se încălzește mult mai rapid cand dai drumul la panou. Si ca fiabilitate au 10 ani garantie, al nostru s-a stricat dupa 8, si a fost inlocuit cu unul nou, dar asta pentru că l-am folosit la maxim, la 26-28 grade timp de 6 ani, eu fiind foarte sensibil la frig.
Cred ca e sugestiv daca zic ca in vară am luat la reducere unul pe care acum l-am si montat in apartamentul mamei mele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toate costă, gratis este varianta de a sta sub plapumă imbracat.

| caramida25 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Scuze. M-am exprimat gresit, ma refeream la ceva mai ieftin, nu gratis.

| cristi202 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mai exista si saci de dormit performanti. Dar si aceia costa. happy

| cristi202 a răspuns (pentru EcceHomo):

Interesant. Crezi ca functioneaza si la -10 grade?

Răspuns utilizator avertizat
| MariaPp a răspuns:

Eu comercializez panouri radiante încă din 2013 și, fără intenția de a induce în eroare pe cineva, chiar le recomand, apreciindu-le ca reperentând cea mai bună metodă de încălzire electrică, având în vedere consumul de energie, modalitatea de instalare, aspectul și fiabilitate. Însă, pentru cei care vor cu adevărat să facă o treabă bună, recomand cu toată sinceritatea panourile radiante Ecosun: https://www.panouri-radiante-infrarosii.ro/......-ecosun-55