| Olaru_Gabriella_1967 a întrebat:

Am manuta maicii domnului, de vreo 3-4 ani am mutat-o in 3 locuri si niciodata nu a inflorit, am taiat-o sa o pot transporta ca se facuse de 2 m inalta, astaiarna am pus ingrasamant pe baza de fier ca se ingalbenise toata,acum sta bine dar nici o floare, ar trebui sa fie deja. In zona sunt inflorite si iarna aici nu exista, e foarte normala cu temperaturi de 3-4°,locuiesc in sudul Italiei, planta am luat-o dintr-un gard adica furata! De ce nu infloreste?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Manuta maici domnului se numeste de fapt popular mana maici domnului, sau caprifoi, nu manuta laughing asta odata.Cum sa fie inflorite iarna la 3-4 grade tu cred ca visezi amice.Nu mai confunda merele cu perele.
Pai daca o tot muti de colo colo normal ca planta aia sufera, ce sa mai faca si flori, ea are grija sa supravietuiasca, asta in primul rand.Laso acolo unde e si o sa infloreasca ea.Planta asta daca are frunze persistente, adica si iarna, aia nu inseamna ca si infloreste laughing ca sa infloreasca are nevoie de tem mari, infloreste doara vara iunie august-asa ca nu stiu ce crezi ca este planta asta.Deci cine stie ce plante ai vazut tu inflorite, nu le mai confunda.Deci o sa infloreasca vara.La temperaturile alea ce arati tu dealde 3-4 grade nu infloreste nimic laughing
Si ai spus ai pus tu ingrasamant? Cine stie ce i-ai pus laughing sau cat.iar ingalbenirea este normala,de fapt planta asta nu are frunze total persistente,sunt semipersistente,adica isi pierde o parte din frunze, sa zicem jumate la lasa, deci este normal sa se ingalbeneasca si sa cada, aopi primavara cresc altele noi, iarna cad alea vechi si tot asa, dar planta ramane mereu cu ceva frunze pe ea.Mai sunt si ceva specii care infloresc pe la sf primaverii dar asta cu flori albe, dei zic oamenii mana si tu manuta laughing astea infloresc vara. Iarna nu exista, nu infloreste nici in africa iarna laughing Ai net cauta vezi ce spune despre ea cauta pe wikipedia Lonicera Japonica se num stiintific.
Nu o mai tot muta de colo colo ca po sa infloreasca la anul si la multi ani.Fai ceva umbra la baza si doar varfu sa fie la soare.