| hunea a întrebat:

Am niste orhidee care pana acum o saptamana pareau ca le merge de minune,crengute noi bobocei,si floricele,de un timp am observat ca incep sa se usuce bobocei, parca se stafidesc si evident nu mai infloresc.din ce cauza poate fi?

5 răspunsuri:
| daniella9805 a răspuns:

Buna, si eu am orhidee in casa si asa mi s.a intamplat si mie. a mers foarte frumos un timp dar apoi s.au uscat. initial am vrut sa o arunc dar apoi am pus.o in geam si am lasat.o acolo. ieri cand m.am uitat mai atenta ea am vazut ca una dintre fire si.a revenit din nou, e verde foarte frumoasa si are bobocei. eu spun sa ai rabdare si sa o uzi in continuare. incearca sa o stropesti cu apa pe frunze si sa o scufunzi in apa o data pe saptamana. lasa.mi un mesaj daca o sa fie binelaughing:X

| hunea explică:

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri si pentru timpul acordat pentru a face asta,iar acum sa va spun mai multe despre problema mea cu orhideele le am de mai bine de un an si au trecut deja printr-un ciclu de viata daca pot sa zic asa adica le-am luat inflorite,au crescut frunze noi le-au picat florile ca doar e normal la un momentdat, au iesit radacini noi, crengute noi, chiar si pe crenguta veche au crescut altele cu boboci cu tot ce trebuie ba chiar au si floricele dar am observat ca unii boboci nu mai infloresc ci se usuca de asta ma mir, pentru ca nu sunt luate acum din magazin.

| DanielleThebest a răspuns:

Daca orhideele sunt cumparate asta e normar pentru ca inainte de ale vinde sunt stropite doar cu chimicate care le face sa fie asa frumoase!

| mirunapa3 a răspuns:

Orhideea are nevoie de lumina la radacina..deci vasul sau sa fie transparent.cand o udati o puneti sub chiuveta o udati bine.o lasati la scurs o jumatate de ora..pt ca ea traieste intr o scoarta..si dc ramane apa in scoarta putrezeste. daca cu apa si lumina e ok..boboceii nu trebuie sa si piarda.