| maryi a întrebat:

Am un apartament dragut singura problema este bucataria care este mai nica decat baia noi ne gandim sa inversam baia cu bucataria sa daramam debaraua si sa facem o bucatarie mare dar nu stim daca putem din pricina tevilor in special a canalizarii wc-ului.
Va rog sa imi spuneti daca pot muta baia in locul bucatariei si invers
AJUTOOOOOR

12 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca strici debaraua nu se mareste bucataria? Poti sa te gandesti si la varianta asta. Poti deasemeni sa cauti un instalator care se pricepe la astfel de modificari.

| inginer a răspuns:

Pai depinde cat de departe e baia de bucararie. Dar cum de regula se amplaseaza in capete opuse de apartament, nu ai nici o sansa.

| luciana200972 a răspuns:

In primul rand iti trebuie aprobari pentru a face treaba asta, nu stiu sigur de unde dar poti intreba administratorul, multa bafta.

| Tiberius a răspuns:

Teoretic se poate dar iti trebuie din nou "teoretic" autorizatie.Practic intr-un apartament pe care-l detin am daramat inclusiv vreo 2 pereti ca sa modifc aspectul la living, deci un instalator bun poate muta tevi si asa mai departe.Probleme ai putea intampina la teava de gaz unde improvizatiile sunt destul de periculoase

| bitek a răspuns:

Da dc nu? in primul rand scurgea de la wc nu este o problema! scurgerea in general este de 4 inch adica de 10 cm diametru! asta poti sa o faci si tu...cumperi coturi in 45 respectiv 90 si teava si o duci exact unde doresti! la urma o acoperi facandu i o cutie din lemn sau rigips si asta e! nu ti trebuie nici o aprobare nimic! stie cineva ce faci tu in casa ta?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie autorizatie de constructie pentru a schimba destinatia camerei.
Nu se stie daca poti duce in bucatarie teava de 110.
Baia nu are geam suficient de mare pentru a se putea trage gazele in mod legal.
In concluzie, slabe sanse.
Recomandare : incerca sa folosesti spatiul din bucataria actuala, cu cap! ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ps. Cind spun de mutarea gazelor, nu este vorba numai de instalator ci de respectarea normativului de gaze. Asta inseamna o anume marime de geam in functie de volumul camerei, aerisire permanenta si neobturabila... improbabil ca incaperea baii sa se preteze la asa ceva.
( adolf )

| nostatic a răspuns:

Toti oamenii astia care iti spun sa o faci tu ca doar suntem in Romania si legea e optionala sunt cei care-si fura singuri caciula. Sunt cei care ti-ar fura si tie caciula daca ar putea la fel de lejer cum o fura pe a statului.
Ca e ridicol sa dai 15-20 mil. pentru a ti se aproba o modificare de perete in casa - asta-i corect. Dar sa faci o lucrare in care sa modifici traseul gazelor si sa deviezi traseul dejectiilor dupa ureche e chiar periculos. Nu e un lucru pe care sa ti-l poti asuma pe propria raspundere. Vorbeste cu cineva autorizat si o sa-ti spuna exact ce poti face si poate iti da idei noi prin care sa castigi si mai mult spatiu pentru bucatarie. Cineva care sa fie in masura sa-si asume responsabilitatea prin natura meseriei lui/ei. Sa ridice mana sus cei care au avut probleme in urma lucrarilor efectuate de instalatori de ocazie atotstiutori. Cei care au facut improvizatii proaste cu gazele nu cred ca mai ridica vreo mana, sa ma scuzati.
Sa nu mai zic de amenzi.
Pe dinelmarian l-as intreba daca stie cum s-a curatat blocul (cu locatari cu tot) de pe Bd. Dacia in locul caruia e Hotel Duke acum? Sau cine a iesit responsabil in urma exploziei? Fara suparare, bineinteles.

Maryi, revenind la intrebarea ta, procedeaza cu grija pentru ca in curand asigurarea casei/apartamentului va fi obligatorie si se poate sa vina cineva sa evalueze starea apartmentului si sa constate improvizatia. Despre asta nu stiu sigur cum o sa se desfasoare, dar nu cred ca o sa asigure nimeni nimic decat daca toate actele si autorizatiile pentru starea actuala a apartamentului sunt in buna regula.
Sper ca raspunsul meu sa te scuteasca de eventuale neplaceri.

| maryi explică:

Nu este departe bucataria de baie
sunt fata in fata
ma rog le desparte o debara
pe care initial vrem sa o desfiintam

| maryi explică:

Nu este departe bucataria de baie
sunt fata in fata
ma rog le desparte o debara
pe care initial vrem sa o desfiintam

| maryi explică:

Nu stiu cum sa va arat schita apartamentului ca sa puteti intelege am un hol in forma de L in care sunt amplasate baia si spate in spate cu aceasta (vis-a-vis de bucatarie)este o debara, holou este imens daca as sparge baia si debaraua ar ramane un spatiu egal cu sufrageria, la hol am geam nu stiu cum sa trimit schita ca asa ati intelege foarte usor

| dinelmarian a răspuns:

In idee da se poate dar avind planul apartamentului trebuie sa te ghidezi dupa el fa mai multe simulari cum ai vrea si roaga-te sa nu te vada vecini cind faci modificarile tot ce inseamna modificarea planului existent al apartamentului trebuie proiect si autorizatie dar fiind vorba ca suntem in Romania merge cam tot la noi tine cont de teava de wc cum o poti ghida in noua locatie a wc bft tongue