| termometrul a întrebat:

Am un bec pe balcon cu întrerupător din cameră; vreau sa pot lega un intrerupator care să atârne din bec și sa pot aprinde și stinge becul de pe balcon; cum procedez?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Probabil ca becul de pe balcon nu arde prea mult, decat cand esti in trecere pe acolo, in cazul asta e suficient sa iei un HandyBulb, un bec din acelea care sunt autonome, pe baterii, il legi de suportul de care e legat celalalt bec si doar tragi de sfoara lui si se aprinde si stinge. Nu cred ca are rost sa te complici cu fire trase pentru a avea un intrerupator acolo.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Prin doza întrerupătorului dai o gaură pana in balcon, tragi doua fire prin acea gaura, pe care le conectezi cu cele doua fire din doza întrerupătorului (le legi direct si le izolezi, le cuplezi cu clema cu șurub, cu conectori speciali, cum vrei). De partea cealaltă montezi un întrerupător aparent.
Later edit: daca tii neapărat ca întrerupătorul sa atârne din bec, atunci identifici faza in corpul de iluminat, cu un creion de tensiune. Acest fir se leagă la una din bornele întrerupătorului, iar cealaltă borna se leagă la corpul de iluminat. In doza fostului întrerupător, se unesc cele doua fire.
Daca din intamplare ai trei fire intre întrerupător si bec, poți lega intrerupatoare cap scara.

| darrio2007 a răspuns:

Si ce avantaj ai avea? Exact pe dos. Scopul este sa ai lumina afara in momentul cand iesi pe balcon. Daca este intuneric pe balcon ai s-a cam cauti intrerupatorul ala. De-asta si este pus intrerupatorul in casa.
Poti monta o aplica cu senzor care se aprinde singura cand detecteaza miscare pe balcon.