| Paulaaaaaaaaaa a întrebat:

Avem o hala, cam de 40 m latime, iar tata vrea sa faca din ea manej pentru calarie, dar pe mijloc are niste stâlpi de susținere care ne cam incomodeaza, cum am putea sa renunțam la acei stâlpi, o alta modalitate de susținere, dar sa renunțam la stâlpi di mijloc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este bine sa renuntati, acestia au un rol important, facand parte din structura de rezistenta.
In orice caz consultati un inginer constructor, sa vada daca pot fi inlocuiti cu altceva fara a afecta rezistenta.

| robijam a răspuns:

Pai. aia sigur sunt stalpii de sustinere. Dar sunt si alte metode de sustinere a acoperisului. Ar trebui sa va duceti la un Inginer sau un Arhitect sa va interesati.

| Paulaaaaaaaaaa explică:

Dar trebuie sa existe alt sistem de sustinere

| cuib a răspuns:

Lasa stalpii acolo, "impodobeste-i" frumos si fa jaloane din ei. Daca-i dai jos o sa ai 40 de metri de moloz

| bubulex a răspuns:

Consultati un specialist inainte de o eventuala modificare in structura de rezistenta